Apele o włączenie rynku kapitałowego do planu Morawieckiego nie trafiają w próżnię – do takiego wniosku można dojść na podstawie wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju.
Innowacje i NewConnect
Zmiana struktury finansowania przedsiębiorstw w Polsce to jeden z głównych postulatów Waldemara Markiewicza, prezesa Izby Domów Maklerskich, sformułowanych podczas konferencji z okazji 20-lecia IDM. Według szacunków przytoczonych przez Zdzisława Sokala, doradcę prezydenta, goszczącego na konferencji, zaledwie ok. 9 proc. finansowania zewnętrznego polskich firm dostarcza rynek kapitałowy. W USA to 70–80 proc. Zmiana tej struktury jest konieczna, jeżeli chcemy stworzyć innowacyjną gospodarkę. – To rynki kapitałowe, a nie banki, finansują inwestycje innowacyjnych przedsiębiorstw – przekonywał w poniedziałek po południu Markiewicz na GPW.
– Zgadzam się z tezami prezesa Markiewicza – powiedział zaproszony na debatę Witold Słowik, wiceminister rozwoju. – Będę się starał przekonać do nich kierownictwo – zapewnił. – Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju wytyczył kierunek, strategia do planu ma zawierać konkretne pomysły na wdrożenie go w życie. Wstępny draft takiej strategii przekażemy do konsultacji społecznych w lipcu – zapowiedział Słowik.
Zapewnił, że jego resortowi zależy na tym, aby jak najwięcej środowisk, w tym ludzie rynku kapitałowego, zgłaszało do niej uwagi. Wnioski płynące z prezentacji Waldemara Markiewicza ocenił jako warte uwzględnienia w toku konsultacji.
Dzień później, podczas konferencji „Poryw i flauta. Czy giełda napędza polską gospodarkę?" zorganizowanej przez WiseEuropa, Katarzyna Kowalska, zastępca dyrektora departamentu wsparcia dużych inwestycji w Ministerstwie Rozwoju, przekonywała, że rynek kapitałowy już dziś jest uwzględniany w planach jej resortu.