Tym samym potwierdziły się nasze informacje z drugiej połowy sierpnia. Wówczas informowaliśmy, że nie zmienią się dotychczasowe widełki dywidendy zakładające, że do udziałowców popłynie 50-100 proc. zysków., ale pewna jej część będzie szła na poprawę innowacyjności grupy i ewentualne przejęcia. Teraz spółka podała już wszystkie szczegóły i wyjaśniła wszelkie wątpliwości w kwestii dzielenia się zyskiem.
- Przyjęliśmy, że maksymalnie do 20 proc. zysku będzie mogło zostać przeznaczone na rozwój organiczny oraz nie więcej niż 30 proc. na finansowanie strategicznych transakcji fuzji i przejęć. Oznacza to, że zarząd co roku będzie rekomendował Walnemu Zgromadzeniu przeznaczanie co najmniej 50 proc. zysku netto na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy. Naszą intencją jest jednak, aby ten wskaźnik był jak najwyższy - mówi cytowany w komunikacie spółki prezes Michał Krupiński.
Dotychczas PZU przeznaczało średnio około 80 proc. zysków na wypłaty dywidend.
Jak podaje spółka w zależności od potrzeb kapitałowych związanych z rozwojem organicznym i realizacją celów strategicznych w zakresie fuzji i przejęć do akcjonariuszy może trafiać do 100 proc. rocznych zysków w formie dywidend, nie mniej jednak niż 50 proc. PZU zapewnia, że nowa polityka opiera się na efektywnym zarządzaniu kapitałem, maksymalizacji stopy zwrotu z kapitału dla akcjonariuszy podmiotu dominującego (w szczególności przy zachowaniu poziomu bezpieczeństwa i utrzymaniu zasobów kapitałowych na cele strategicznego rozwoju poprzez akwizycje), utrzymaniu docelowego wskaźnika Solvency II na poziomie 200 proc. i wskaźnika dźwigni finansowej nie więcej niż 35 proc. oraz założeniu braku emisji akcji przez PZU SA w okresie obowiązywania polityki.
- Polityka dywidendowa stanowi ważny element Strategii PZU na lata 2016-2020. Celem zarządu jest aby PZU pozostało spółką wypłacającą atrakcyjne dywidendy w przyszłości. Osiągniemy to inwestując w rozwój organiczny i innowacje oraz realizując nasze cele strategiczne w ramach fuzji i przejęć. Chcemy przeznaczać co roku przynajmniej 50 proc. zysku na wypłatę dywidendy. Jeżeli nie będziemy przekonani, że inwestycja pozostałej części kapitału wygeneruje oczekiwaną stopę zwrotu, będziemy rekomendować, aby ten kapitał był również dostępny dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Będziemy tak rozwijać Grupę, aby zapewnić akcjonariuszom PZU SA rosnący strumień dywidend - zapewnia Krupiński.