Po rozczarowująco niskim wzroście PKB w I kwartale br. ekonomiści zrewidowali w dół prognozy na kolejne kwartały. Jak się szybko okazało, niedostatecznie. W II kwartale gospodarka praktycznie nie przyspieszyła. Dane o PKB za tamten okres (opublikowane w sierpniu) były jednym z wielu odczytów makroekonomicznych, które w III kwartale zaskoczyły uczestników konkursu prognostycznego „Parkietu". Do prognoz nie chciały się też „dopasować" wskaźniki rynkowe. Przykładowo w sierpniu nieoczekiwanie spadł kurs euro w złotych, podobnie jak rentowności polskich obligacji skarbowych.
Przetasowania w czołówce
Najlepszym wyczuciem kapryśnej gospodarki i rynku wykazał się w III kwartale zespół ekonomistów Banku Ochrony Środowiska w składzie Łukasz Tarnawa i Aleksandra Świątkowska. Zdobył pierwsze miejsce w prognozach wskaźników makroekonomicznych (metodologia obok w ramce) oraz szóste w prognozach wskaźników rynkowych, co zapewniło mu I miejsce – ex aequo z Tomaszem Kaczorem z Banku Gospodarstwa Krajowego – w rankingu ogólnym.
Zespół BOŚ triumfował też w I kwartale, ale w II kwartale zajął czwarte miejsce, wskutek czego na półmetku konkursu był drugi. Teraz, po trzech kwartałach, odzyskał pozycję lidera. Odebrał ją zespołowi banku PKO BP, który w III kwartale pod względem celności prognoz był dopiero 11. i po trzech kwartałach spadł na trzecią pozycję. Po piętach depczą mu ekonomiści Raiffeisen Polbanku i Banku Millennium. Na drugie miejsce wskoczył wspomniany Tomasz Kaczor, który po pierwszym półroczu był na szóstej pozycji.
Lider makro bez zmian
Pod względem celności prognoz wskaźników makroekonomicznych zespołowi BOŚ udało się w III kwartale wyprzedzić nawet ekonomistów z Credit Agricole, którzy byli najlepsi w tej kategorii zarówno w I, jak i w II kwartale. Po trzech kwartałach na prowadzeniu ze sporą przewagą wciąż jest jednak zespół Credit Agricole, gdzie głównym ekonomistą jest Jakub Borowski. Na drugie miejsce przesunął się Tomasz Kaczor, wcześniej trzeci, a na trzecie BOŚ, wcześniej piąty.
Wskaźniki rynkowe w samym III kw. najcelniej prognozował zespół PZU pod kierownictwem Pawła Durjasza, przed Damianem Rosińskim z DM AFS i Tomaszem Kaczorem. Po trzech kwartałach, tak jak po pierwszym półroczu, liderem tego rankingu pozostaje jednak zespół BOŚ. Na drugą pozycję z szóstej po II kw. awansował Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale w Polsce, a z czwartej na trzecią przesunął się zespół Raiffeisen Polbanku. Z podium spadł zespół PKO BP, ale utrzymuje się na wysokiej, szóstej pozycji.