Na pierwszym miejscu są Niemcy, wśród których 73,8 proc. ankietowanych jest negatywnie nastawionych do tej idei. Nastroje wśród Polaków również wpisują się w trend – aż 54,8 proc. badanych nie chce odchodzić od realnych pieniędzy, a tylko 36,4 proc. wypowiedziało się pozytywnie o pomyśle. Jedynie w Grecji i we Włoszech procent zwolenników jest większy niż przeciwników, ale różnica jest nieznaczna – poniżej 4 pkt proc.

Główną przyczyną jest bezpieczeństwo – dopóki poziom zabezpieczeń nie będzie gwarantował 100-proc. ochrony przed utratą środków bądź nieautoryzowanym wyciekiem danych o kontrahentach, paysafecard nie widzi możliwości zlikwidowania tradycyjnej formy rozliczeń gotówkowych.

Jak istotną kwestią dla kupujących jest bezpieczeństwo, pokazują inne badania paysafecard. Aż 83,6 proc. ankietowanych wskazało je jako bardzo ważny aspekt przy dokonywaniu płatności w sieci. Kolejnymi istotnymi czynnikami są szybkość oraz brak dodatkowych opłat – na co zwróciło uwagę 66,6 proc. badanych. Dodatkowo 54 proc. osób wskazało na wygodę.