Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
- Kuponowe albo dyskontowe. Obligacje dyskontowe (zerokuponowe) nie są oprocentowane. Zysk inwestora stanowi różnica pomiędzy ceną emisyjną i kwotą wykupu. Konstrukcję tę stosuje się najczęściej w przypadku obligacji o krótkich terminach zapadalności. Z kolei posiadacze obligacji oprocentowanych otrzymują okresowe odsetki, najczęściej co trzy lub sześć miesięcy. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne.
- Na okaziciela albo imienne. Obrót obligacjami imiennymi może być ograniczony i jest to jedyny powód, dla którego emitent może się zdecydować na tę formę obligacji – jeśli chce zapewnić sobie kontrolę nad tym, kto stanie się obligatariuszem.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsze trzy miejsca w tegorocznym rankingu największych spółek technologicznych Europy Środkowo-Wschodniej zajęły estoński fintech Wise oraz InPost i Allegro - spółki z Polski.
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski