Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
BofA Merrill Lynch | Dawno nie było tyle optymizmu
- Zarządzający funduszami inwestycyjnymi na całym świecie nie byli w tak dobrych nastrojach od 6,5 roku, wynika z grudniowej edycji badania Bank of America Merrill Lynch Fund Manager Survey. Udział gotówki w portfelach spadł do 4,8 proc. wobec 5 proc. w listopadzie i 5,8 proc. w październiku, a 56 proc. zawodowych inwestorów jest zdania, że zyski spółek wzrosną w nadchodzących 12 miesiącach. Zarządzający stawiają przede wszystkim na USA i Japonię. Odsetek inwestorów przeważających akcje amerykańskie w portfelach jest najwyższy od dwóch lat i sięga 15 proc. Z kolei akcje z Kraju Kwitnącej Wiśni przeważa aż 21 proc. respondentów, co jest najlepszym wynikiem od dziesięciu miesięcy. Na przeciwległym biegunie mamy instrumenty udziałowe ze strefy euro, niedoważane po raz pierwszy od pięciu miesięcy. Rozpad Unii Europejskiej jest jednym z wydarzeń, którego zarządzający aktywami obawiają się teraz najbardziej. To dlatego Europa nie jest mile widziana na przyjęciu z okazji „wielkiej rotacji" („Europe not welcome to the great rotation party"). Ulubioną branżą światowych inwestorów są teraz banki, które przeważa aż 31 proc. ankietowanych, a więc dużo więcej, niż wynosi długoterminowa średnia. Skąd się bierze pozytywne nastawienie do kredytodawców?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsze trzy miejsca w tegorocznym rankingu największych spółek technologicznych Europy Środkowo-Wschodniej zajęły estoński fintech Wise oraz InPost i Allegro - spółki z Polski.
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski