Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.06.2017 08:24 Publikacja: 26.06.2017 08:24
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek
Rzadko się zdarza, by publiczna emisja akcji następowała krótko po publicznej emisji obligacji (lub odwrotnie), ale taką chronologię zaproponował inwestorom GetBack, który jest w trakcie przyjmowania zapisów na akcje, a w połowie czerwca przeprowadził z powodzeniem publiczną emisję obligacji. Ruszają też zapisy na akcje Uniserv-Piecbud, który tzw. małą emisję publiczną obligacji przeprowadził w kwietniu. Prawdopodobnie inwestujący w akcje rzadko zastanawiają się, czy obligacje tych samych emitentów mogą być dla nich lepszą alternatywą, ale już obejmującym obligacje podobne myśli muszą chodzić po głowie. Czy warto kupować obligacje np. Echa oprocentowane na 4,7 proc., skoro ta sama firma jasno deklaruje, że wypłaci 50 groszy dywidendy z zysku za 2017 r., co daje prawie dwa razy wyższą stopę dywidendy? A przecież to „tylko" dywidenda. Prawdziwe konfitury to zmiana notowań akcji, która w skali ostatnich 12 miesięcy przyniosła nawet dziesięciokrotnie i wyższe zyski posiadaczom akcji niż obligacji. Po cóż czekać cały rok na 5 proc. odsetek, skoro tyle samo można zarobić na akcjach np. przez miesiąc?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas