Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jerome Powell, prezes Fedu, wyraźnie już wskazywał, że nie spieszy mu się z cięciami stóp procentowych.
W środę wieczorem amerykańska Rezerwa Federalna ma podjąć decyzję dotyczącą stóp procentowych. Szanse na ich obniżkę już na tym posiedzeniu są raczej znikome. Barometr CME FedWatch ocenia je zaledwie na 3 proc. Na to, by w środę doszło do obniżki stóp, nie wskazują dotychczasowe wypowiedzi Jerome’a Powella, prezesa Fedu, który w zeszłym miesiącu dawał do zrozumienia, że potrzeba więcej czasu na ocenę skutków wojen handlowych, by rozważyć luzowanie polityki pieniężnej. Ponadto ewentualna środowa obniżka mogłaby zostać odebrana przez rynki jako sygnał, że amerykański bank centralny ugiął się pod naciskami Donalda Trumpa, by dokonać szybkich cięć. Nawet więc, gdyby Powell i inni członkowie Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) widzieli już okazję do cięcia, to raczej by się przed nim powstrzymali, by nie podważać wiary w niezależność Fedu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.
Od tygodni na rynkach krążyły plotki o potencjalnej fuzji brytyjskich gigantów naftowych – aż do czwartkowego oświadczenia, które położyło kres tygodniom spekulacji, a w którym Shell zaprzeczył doniesieniom o prowadzeniu rozmów w sprawie przejęcia BP.
Ceny importowe Niemiec spadły w maju 2025 r. w ujęciu rok do roku o 1,1 proc., co jest gorszym wynikiem od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,8 proc. i kwietniowego spadku o 0,4 proc. Ceny eksportowe wzrosły o 1 proc.
Na korzyść obecnego rządu działa przede wszystkim sytuacja gospodarcza. Obciążają go jednak skandale korupcyjne, obyczajowe oraz polityka imigracyjna. Madryckie władze negatywnie wyróżniają się też, mocno zaniedbując wydatki na cele obronne.
Dekoniunktura w turystyce to cios w gospodarkę Jordanii, której wyraźnie brakuje silników wzrostu. Kraj nie ma złóż ropy, gazu ani podobnie cennych kopalin.
Amerykański indeks S&P 500 ustanowił nowy rekord na początku piątkowej sesji. Pomogło w tym podpisanie przez USA umowy handlowej z Chinami.