KGHM inwestuje w gospodarkę obiegu zamkniętego

Koncern stawia m.in. na skup odpadów i złomów metalonośnych oraz prowadzi prace zmierzające do efektywnego ich przetopu. Ponadto kontynuuje prace przy projekcie Żelazny Most.

Publikacja: 06.05.2025 06:00

KGHM inwestuje w gospodarkę obiegu zamkniętego

Foto: materiały prasowe

Grupa kapitałowa KGHM rozwija moce związane ze skupem odpadów i złomów metalonośnych oraz prowadzi prace nad uelastycznieniem ciągu technologicznego dla efektywnego ich przetopu. „Efektywne energetycznie współstapianie metali z wsadami pierwotnymi prowadzi do nadania wartości użytkowym metalom zgromadzonym w odpadach. KGHM inwestuje także w procesy polepszenia warunków rafinacji metali i hermetyzacji, tak by ponowne zagospodarowanie odpadów odbywało się w warunkach przyjaznych środowisku, czego przykładem była zabudowa i uruchomienie instalacji pieca topielno-rafinacyjnego w oddziale Huta Miedzi Legnica oraz instalacji mokrego odpylania gazów na przestrzeni ostatnich lat” – podaje zespół biura prasowego koncernu.

KGHM kontynuuje inwestycje w Żelazny Most

W tym roku jedną z kluczowych i kontynuowanych przez grupę inwestycji jest rozbudowa Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most. Chodzi zwłaszcza o realizację prac w tzw. Kwaterze Południowej oraz Stacji Segregacji i Zagęszczania. Budowa nowej części obiektu wymagała likwidacji zwartego kompleksu leśnego, pełniącego funkcje lasów ochronnych. W związku z tym KGHM został zobligowany m.in. do wykonania kompensacji przyrodniczej.

Czytaj więcej

Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem

Podstawową funkcją OUOW Żelazny Most jest unieszkodliwianie odpadów powstających przy wzbogacaniu rud miedzi. Ponadto pełni funkcję zbiornika do retencjonowania i klarowania wód kopalniano-technologicznych wykorzystywanych w procesie tzw. flotacji. W projekcie, podobnie jak w latach ubiegłych, będą wykorzystywane odpady powstałe podczas produkcji w Hucie Miedzi Głogów.

W 2024 r. koszt prac związanych z OUOW Żelazny Most wyniósł około 270 mln zł. Niezależnie od tego KGHM prowadzi i planuje kolejne działania zmierzające do ograniczenia w tym obiekcie składowanej wody technologicznej i kopalnianej.

Rynek zagospodarowania odpadów rozwija się dynamicznie

Grupa KGHM nadal obserwuje stabilną sytuację w zakresie możliwości zagospodarowania odpadów. Rozwojowi tej działalności sprzyjały m.in. stabilne ceny produktów odzyskiwanych z odpadów oraz inicjatywy promujące gospodarkę obiegu zamkniętego. „Rynek zagospodarowania odpadów rozwija się bardzo dynamicznie wraz z dostępem do nowych technologii. Dzięki wysokim cenom energii obserwujemy wzrost zainteresowania ciepłem odpadowym, w tym również niskotemperaturowym” – informuje zespół biura prasowego KGHM-u.

Z kolei do czynników hamujących rozwój gospodarki odpadami zalicza ogromne jej zbiurokratyzowanie, co związane jest zwłaszcza z nakładaniem nadmiernych obowiązków na legalnie funkcjonujące przedsiębiorstwa. Według koncernu problemy, które ujawniły się w ostatnich latach, nie wynikają z braku odpowiednich aktów prawnych, ale głównie z braku powszechnego stosowania i egzekwowania stanowionego prawa, w tym negatywnego wpływu szarej strefy na funkcjonowanie i rozwój sektora gospodarki odpadami.

Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku