Najnowsze wieści z rynku przejęć

W IV kwartale 2018 r. przeprowadzono w Polsce łącznie 62 transakcje fuzji i przejęć, o trzy więcej aniżeli w analogicznym okresie 2017 r. Dominowała branża przemysłowa, handel detaliczny i FMCG – wynika z raportu Fordaty i Navigator Capital.

Publikacja: 09.01.2019 10:07

Najnowsze wieści z rynku przejęć

Foto: Adobestock

Po zsumowaniu transakcji z poszczególnych kwartałów (50 w Q1, 48 w Q2, 51 w Q3 oraz 62 w Q4)  otrzymujemy łączną liczbę 211 przejęć w całym 2018 r. Co ciekawe, to tyle samo ile w całym 2017 r. (odpowiednio: 53, 57, 42 i  59).

Największą transakcją w IV kwartale 2018 r. było przejęcie około 37 proc. udziałów w czeskiej spółce Unipetrol przez Grupę Orlen za około 4,2 mld zł. Transakcja pozwoli PKN Orlen na wzmocnienie pozycji na konkurencyjnym rynku europejskim oraz na rozwój biznesu w gałęzi petrochemicznej.

W minionym roku bardzo aktywne były fundusze PE - wiele z nich zebrało kapitał na inwestycje i poszukiwało ciekawych aktywów kontynuując szczególnie intensywnie przejęcia w I półroczu. W końcówce roku nastąpiło lekkie spowolnienie, choć wciąż po stronie kupującej najbardziej aktywne były fundusze PE/VC.

W których branżach dużo się dzieje? Przykładem może być dystrybucja IT.

- Szwajcarski dystrybutor Also Holding chce zostać numerem jeden na rynku polskim i stać się wiodącym graczem na rynkach Europy Wschodniej – komentuje Alicja Kukla-Kowalska, menedżer w Fordata VR.  Grupa Also  Holding i fundusz MCI wezwały pod koniec grudnia do sprzedaży 46,5 mln akcji ABC Daty.

-  Grupa Also  w ostatnim czasie była bardzo aktywna w akwizycjach w regionie. W listopadzie poinformowała o przejęciu słoweńskiej spółki DISS, w grudniu przejęła chorwackiego dystrybutora Recro. Obserwujemy zatem z zaciekawieniem, czy uda się zbudować tak silnego dystrybutora i konkurenta na rodzimym rynku i rynku CEE jakim dotychczas była Grupa AB – czołowy dystrybutor IT i elektroniki użytkowej w regionie – podkreśla ekspertka Fordaty.

Coraz większe znaczenie dla polskiej gospodarki zyskują firmy oferujące wąsko wyspecjalizowane rozwiązania produktowe oraz usługi w modelu B2B. W lipcu 2018 roku włoska grupa Nice przejęła polską Fibar Group, dostarczającą rozwiązania z obszaru smart home oraz internetu rzeczy.

- W ostatnim kwartale Aludesign, producent komponentów aluminiowych dla branży meblarskiej, został przejęty przez fundusz należący do Tar Heel Capital. Przejęcia te są przykładem pozyskania wysokomarżowych biznesów, opartych o autorskie technologie oraz wysoką jakość produkcji. W związku z rosnącymi kosztami pracowniczymi należy spodziewać się, że polski biznes będzie rozwijał się w kierunku nowych technologii oraz wyspecjalizowanych produktów i usług –mówi  Karol Szykowny, dyrektor w Navigator Capital Group.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28