Azoty szykują działania naprawcze

Koncern zamierza w najbliższych tygodniach przedstawić najważniejsze założenia mające przyczynić się do jak najszybszej poprawy jego sytuacji finansowej. Dzięki porozumieniu z bankami ma również więcej czasu, aby skupić się na bieżącej działalności.

Publikacja: 30.04.2024 06:00

Azoty szykują działania naprawcze

Foto: materiały prasowe

Grupa kapitałowa Azoty o kolejny miesiąc przedłużyła obowiązywanie czasowego porozumienia zawartego z instytucjami finansującymi jej bieżącą działalność i sztandarowy projekt inwestycyjny Polimery Police. „Podpisane porozumienie daje nam cenny czas na wypracowanie finalnego kształtu programu działań naprawczych. Zakładamy, że w najbliższych tygodniach będziemy mogli przedstawić najważniejsze założenia w tym zakresie” – twierdzi Andrzej Skolmowski, wiceprezes Azotów. Zapewnia, że po uzyskaniu akceptacji instytucji finansujących koncern rozpocznie się wdrażanie konkretnych rozwiązań nastawionych na poprawę jego sytuacji.

Trwają testy

Azoty już wcześniej zapowiedziały, że jednym z głównych celów zarządu będzie zapewnienie grupie środków na bieżące funkcjonowanie i uruchomieniu wszelkich działań mogących poprawić jej kondycję w krótkim terminie. Na sformułowanie, a następnie wdrożone działań naprawczych, spółka daje sobie trzy miesiące.

Czytaj więcej

Azoty poniosły w ubiegłym roku ogromne straty

Bardzo ważną sprawą jest też doprowadzenie nowego zakładu produkcyjnego w Policach do fazy przemysłowej produkcji propylenu i polipropylenu. „Przygotowujemy się do testu integralności i przejęcia instalacji od generalnego wykonawcy, który realizuje prace zgodnie ze zaktualizowanym harmonogramem. Projekt Polimery Police jest obecnie na etapie produkcji w ramach rozruchu, ruchów testowych i testów parametrów gwarantowanych, zarówno na instalacjach PDH – odwodornienia propanu, jak i PP-polipropylenu” – podaje Wojciech Blew, p.o. prezesa Grupy Azoty Polyolefins. Zgodnie z ostatnimi ustaleniami przemysłowa produkcja ma ruszyć jeszcze w tym kwartale.

Wymiana zarządu

Obecnie w grupie Azoty dochodzi też do licznych i głębokich zmian kadrowych w ścisłym kierownictwie zależnych firm. Celem jest powołanie fachowców posiadających duże doświadczenie na stanowiskach menedżerskich. Roszad dokonano m.in. w giełdowych Zakładach Chemicznych Police. Najpierw rada ze ścisłego kierownictwa odwołała wiceprezesów Michała Siewierskiego i Stanisława Kostrubca. Następnie do zarządu powołała Andrzeja Dawidowskiego, powierzając mu funkcję prezesa, oraz na stanowiska wiceprezesów Pawła Oleksego i Jerzego Wolińskiego. Dawidowski posiada ponaddwudziestoletnie doświadczenie w zarządzaniu procesami produkcji i sprzedaży w firmach chemicznych. Przez wiele lat pracował w firmach z grupy Ciech. Wcześniej był z kolei związany z ZCh Police, zajmując w spółce najpierw stanowisko dyrektora handlowego, a następnie dyrektora jednostki biznesowej nawozy.

ZCh Police, podobnie jak cała grupa Azoty, znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Z szacunkowych danych wynika, że w ubiegłym roku spółka zanotowała 1,07 mld zł skonsolidowanej straty netto wobec 135 mln zł, również na minusie, rok wcześniej.

Chemia
PCC Rokita rozczarowała. Giełdowi inwestorzy wyprzedają akcje
Chemia
W petrochemii skokowo rosną moce
Chemia
Przed Polwaksem trudne zadania
Chemia
Azoty wyprodukowały 100 tys. ton polipropylenu
Chemia
Erg postara się utrzymać wyniki, ale łatwo nie będzie
Chemia
Branża chemiczna. Firmy na istotne ożywienie muszą jeszcze trochę poczekać