Rynki surowców ogarnęła beznadzieja

Po odbiciu z końcówki roku rynki surowcowe wróciły do powolnego osuwania się pod ciężarem odsuwających się obniżek stóp Fedu i dekoniunktury w Europie i Chinach. Oto najważniejsze tendencje na luty.

Publikacja: 13.02.2024 06:00

Rynki surowców ogarnęła beznadzieja

Foto: Bloomberg

Skorygowanemu o dywidendy wskaźnikowi Bloomberg Commodity niewiele brakuje do zejścia poniżej dołków z maja i grudnia 2023 r. i znalezienia się najniżej od dwóch lat. Zgodnie z analizą techniczną przełamanie wsparcia może skutkować około 10-proc. przeceną.

Potencjału zwyżkowego nie widać w europejskich cenach gazu, których trwale nie wsparło amerykańskie moratorium na nowe licencje eksportowe (ramka 1). Jak oblicza bank Wood MacKenzie, na wydanie pozwoleń oczekują projekty o mocach eksportowych bliskich 90 mln ton rocznie, a do 2027 r. prawie równie wielkie projekty będą wymagać przedłużenia zgód.

To zła wiadomość dla importerów amerykańskiego LNG – spośród ośmiu największych sześć to kraje europejskie – ale zdecydowanie najgłośniej protestują amerykańscy producenci gazu. Tłumaczy to zachowanie cen gazu ziemnego w USA, które po decyzji władz tąpnęły najniżej od trzech i pół roku. Jeśli spadną poniżej pandemicznego dołka, od którego dzieli je tylko nieco ponad 20 proc., znajdą się najniżej od 1995 r.

Na tym tle dość spokojnie osuwają się ceny błękitnego paliwa w Europie. Zmienność notowań opcji spadła tam do pułapów sprzed kryzysu energetycznego, pokazując pewność inwestorów co do trwałości efektów odbudowy bezpieczeństwa energetycznego, ale i strukturalnego spadku popytu związanego m.in. z dekoniunkturą w niemieckim przemyśle.

Choć pośród napięć geopolitycznych ceny ropy odbijają (ramka 2), to spadek stawek frachtów pokazuje, że geopolityka nie zrównoważy wpływu słabości popytu na surowce (ramka 3). Na powrót do zwyżek jeszcze trochę poczekać musi złoto (ramka 4), ale zdecydowanie trudniejsza jest sytuacja metali przemysłowych (ramka 5).

Rekordu sięgnęły jednak ceny kakao, którego wykres coraz bardziej przypomina funkcję wykładniczą (ramka 6). W ubiegłym roku kluczowy w produkcji czekolady surowiec podrożał o 61 proc., a tylko przez kilka tygodni tegorocznego handlu zyskał kolejne 35 proc. W skupione w Afryce Zachodniej uprawy uderza ekstremalna pogoda i nic nie wskazuje, by dostawy miały się prędko odbudować. Zdaniem towarzystwa Nightingale IM w tym sezonie globalny deficyt podaży sięgnie 500 tys. ton, co przełoży się na zużycie jednej trzeciej zapasów. Wyższe ceny powinny się utrzymać w dłuższym terminie, ale rynek jest przegrzany i za punkt odniesienia najlepiej przyjmować pułap 4 tys. USD za tonę.

1. Nowych pozwoleń na eksport gazu z USA nie będzie, ale w UE ceny nie rosną

Zawieszenie wydawania w USA licencji na eksport LNG nie zdołało trwale wywindować cen surowca w UE – są o krok od przełamania dołka z 2023 r. i zejścia najniżej od 2021 r. Na zmianę decyzji władz naciskają nie tylko amerykańscy producenci błękitnego paliwa, ale i umiarkowani demokraci. Miała ona pomóc Joe Bidenowi zdobyć głosy wyborców wrażliwych na kwestie klimatu. Jednak zdaniem branży niższe dostawy o połowę mniej emisyjnego od węgla surowca zwiększą emisje i podkopią globalne bezpieczeństwo energetyczne.

Moratorium nie zagrozi amerykańskiej pozycji największego eksportera LNG na świecie, ale oznacza niepewność dla planowanych projektów. Zużycie gazu ogranicza ciepły sezon grzewczy na półkuli północnej. Według unijnego programu Copernicus to był najcieplejszy w skali globu styczeń w historii pomiarów, a podobne rekordy są bite już ósmy miesiąc z rzędu. Zdaniem naukowców ocieplenie klimatu i El Niño sprawią, że w 2024 r. grozi nowy rekord globalnych temperatur. MWIE

2. Ceny ropy przerywają serię trzech spadkowych miesięcy z rzędu

Notowania ropy Brent, które w styczniu odbiły o 4,6 proc., na lekkim plusie są także w lutym. Wspierają je utrzymywanie cięć produkcji przez OPEC+ i wojna na Bliskim Wschodzie – nadzieje na dyplomatyczne rozwiązanie wyraża Iran, ale Izrael kontynuuje ofensywę w Gazie. Do tego ataki ukraińskich dronów na rosyjskie rafinerie wyniosły notowania diesla w Europie najwyżej od ponad trzech miesięcy.

Zdaniem prezesa Aramco, globalny popyt na ropę w tym roku wzrośnie ze 102,5 do 104 mln baryłek dziennie. W styczniu Saudyjczycy niespodziewanie ogłosili rezygnację z planów zwiększenia do 2027 r. mocy produkcyjnych o 8 proc., jednak na razie rekordowa produkcja w USA zapobiega wejściu rynku w deficyt. Tymczasem wzrost popytu – choć słabszy niż ubiegłoroczne 2,0 mln baryłek – zapowiada też większość analityków, wskazując, że stymulacja w Chinach wesprze tamtejszy popyt. Sceptyczny jest jednak bank Goldman Sachs, według którego obniżeniem prognoz grozi wzrost sprzedaży aut elektrycznych. MWIE

3. Mimo sytuacji na Morzu Czerwonym ceny frachtów spadają

Wielcy przewoźnicy morscy ostrzegają przed dalszym pogarszaniem sytuacji na Morzu Czerwonym. Po tym, jak w ubiegłym tygodniu nasiliły się ataki na statki wspieranych przez Iran jemeńskich bojowników Huti, do grupy omijających trasę firm dołączył francuski CMA CGM. To, że większość armatorów woli unikać ryzyka ataków kosztem wyższych kosztów, potwierdza o ponad połowę większy niż przed rokiem ruch wokół Przylądka Dobrej Nadziei, gdzie wiedzie alternatywna trasa.

Choć tej sytuacji towarzyszy związana z niskimi stanami wód słaba przepustowość Kanału Panamskiego, to indeks cen frachtów Baltic Dry oddał na początku roku prawie całość wypracowanych jesienią zysków. Zdaniem IG Banku świadczy to o pogłębiającej się słabości popytu na surowce, za którą stoi dekoniunktura w Chinach i UE (gdzie recesja grozi Francji i Niemcom), choć nie bez znaczenia jest nadmierna liczba dostępnych kontenerowców. MWIE

4. Oddalanie się obniżek stóp Fedu ciąży rynkowi złota

Po tym jak jesienna fala zwyżek cen złota wytraciła impet, notowania utknęły tuż powyżej pułapu 2 tys. USD za uncję. Rynkowi ciąży cofanie się oczekiwań co do obniżek stóp procentowych w USA, związane ze spływaniem danych wskazujących na utrzymywanie się odporności gospodarki i ostrożną retoryką przedstawicieli Fedu. W cenach jest prawie pewne utrzymanie w marcu stóp bez zmian oraz ledwie 70 proc. szans na 25-punktową obniżkę w maju, choć jeszcze miesiąc temu obstawiano dwa takie posunięcia do tego czasu.

Z rynku nadal uciekają inwestorzy – styczeń był ósmym z rzędu miesiącem odpływów z opartych na złocie funduszy ETF. Zdaniem Światowej Rady Złota w krótkim terminie słabość rynku się utrzyma, ale w połowie roku koniunktura poprawi się za sprawą obniżek stóp głównych banków i napięć geopolitycznych. Tymczasem lutowe zniżki można uznać za wyjście dołem z formacji trójkąta i przełamanie kreślonej od sierpnia linii trendu wzrostowego, co byłoby zapowiedzią krótkoterminowych zniżek. MWIE

5. Kryzys nieruchomościowy w Chinach ciąży rynkom metali przemysłowych

Najniżej od trzech miesięcy spadły notowania miedzi, jednak ceny rudy żelaza stabilizują się po zakończeniu kilkumiesięcznych zwyżek po tym, jak w ubiegłym tygodniu chińskie władze interweniowały w celu zatrzymania przeceny krajowych akcji. Zapaść w branżach nieruchomości i budowlanej ciąży popytowi na używaną w okablowaniu miedź i stal, do której wyrobu używa się rudy żelaza. Jednak inwestorzy ocenili ostatnie posunięcia jako sygnał, że władze są zdeterminowane, aby zapobiec rozlewaniu się dekoniunktury. Rynek niepokoją rosnące zapasy magazynowe metali przemysłowych w regionie oraz dane wskazujące na przyspieszającą w Chinach deflację.

Tymczasem impet wytracają zniżki cen używanego przy produkcji baterii niklu, utrzymujące się od skoku sprzed blisko dwóch lat związanego z tzw. short squeeze. Opóźnienia w przyznawaniu licencji zmusiły do wstrzymania produkcji część kopalni w będącej największym dostawcą niklu Indonezji. MWIE

6. Ekstremalna pogoda w Afryce Zachodniej winduje ceny kakao

Ceny kakao mają za sobą najlepszy tydzień od ponad trzech lat – przebiły dotychczasowy rekord z lat 70., przekraczając chwilowo 6 tys. USD/t. Zwyżki napędza niszcząca uprawy i opóźniająca zbiory pogoda. Suma opadów jest w tym sezonie dwa razy wyższa od średniej, przez co rośliny niszczą infekcje grzybicze, a drogi bywają nieprzejezdne. Dostawy z odpowiadających łącznie za 60 proc. światowej produkcji Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany są najniższe od lat. Reakcja podaży na wysokie ceny będzie opóźniona, bo plantatorzy nie są w stanie rozwijać upraw. Warunki pogodowe nie sprzyjają, a związane z zabezpieczaniem cen na rok do przodu uzyskiwane niskie ceny utrudniają najmowanie pracowników i zakupy nawozów oraz środków ochrony roślin. Trudne warunki skłaniają niektórych rolników do porzucania upraw kakao na rzecz wydobycia złota i mniej wymagającej produkcji kauczuku. Tymczasem po klęsce opadów może nadejść susza, bo w Afryce Zachodniej to ona zwykle przychodzi wraz z El Niño. MWIE

Gospodarka światowa
Rajd na Wall Street zagrożony. Czego potrzebują traderzy?
Gospodarka światowa
Berkshire Hathaway gromadzi gotówkę. Buffett pozbywa się akcji
Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów