W sierpniu kraje BRICS ogłoszą wprowadzenie wspólnej waluty

Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki, koalicja krajów pod nazwą BRICS, ma wprowadzić nową walutę opartą na złocie. Oficjalne oświadczenie w tej sprawie zostanie ogłoszone na sierpniowym szczycie bloku w Johannesburgu w RPA.

Publikacja: 11.07.2023 11:04

W sierpniu kraje BRICS ogłoszą wprowadzenie wspólnej waluty

Foto: Adobe Stock

Kraje BRICS ogłosiły w kwietniu, że planują wprowadzić nową walutę w celu pobudzenia handlu wewnątrz BRICS, a także wyeliminowania wyższych kosztów wymiany dolara w transakcjach międzynarodowych.

Zdania co do tego, czy taka wspólna waluta nie zaszkodzi dominacji dolara, są podzielone. Jest mało prawdopodobne, aby zastąpiła dolara i istniałaby jedynie jako dodatek do ustanowionego globalnego systemu monetarnego opartego na dolarach, czytamy w raporcie Oficjalnego Forum Instytucji Monetarnych i Finansowych. – Będzie to inicjatywa regionalna, podobna do euro – dodano.

– Dlaczego to ważne: taka wspólna waluta BRICS może być szokiem dla światowego systemu pieniądza fiducjarnego – powiedział Thorsten Polleit, główny ekonomista banku Degussa i profesor na Uniwersytecie w Bayreuth. – Nowa międzynarodowa jednostka transakcyjna, poparta złotem, brzmi jak dobry pieniądz – i może być przede wszystkim poważnym wyzwaniem dla hegemonii dolara amerykańskiego – stwierdził. Dodał jednak, że diabeł tkwi w szczegółach. Zauważył, że aby nowa waluta była tak dobra jak złoto i naprawdę solidna, musi być wymienialna na złoto na żądanie. – Ale czy to jest to, co kraje BRICS mają na myśli, jest pytaniem – powiedział.

Czytaj więcej

Rosja: Dni dolara są policzone

Podkreślił, że użycie złota jako jednostki rozliczeniowej zmieniłoby zasady gry i doprowadziłoby do gwałtownej dewaluacji wielu walut fiducjarnych, w tym walut fiducjarnych BRICS. Powiedział, że może to spowodować eksplozję cen towarów wycenianych w walutach fiducjarnych i wywołać szok w światowym systemie pieniądza fiducjarnego.

Polleit uważa, że inną opcją przed BRICS może być utworzenie nowego banku handlu zagranicznego, który pozyskuje kapitał w postaci złota dostarczanego przez BRICS.

– W zamian za ten zapas złota nowy bank mógłby, powiedzmy, udzielać eksporterom pożyczek finansowych i emitować „nową walutę” lub eksport BRICS będzie sprzedawany za „nową walutę” i/lub złoto – podsumował ekonomista.

Tymczasem coraz więcej krajów ustawia się w kolejce do przyłączenia się do grupy – poinformował rosyjsko-angielski kanał informacyjny RT. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, wnioski o członkostwo w BRICS złożyło 41 krajów.

Gospodarka światowa
Berkshire Hathaway gromadzi gotówkę. Buffett pozbywa się akcji
Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale