Grupa czołowych banków pomoże załatać niedobory w budżecie

W ostatnich miesiącach przyzwyczailiśmy się, że władze państwowe udzielają wsparcia finansowego bankom.

Publikacja: 24.07.2009 08:09

W Rumunii dojdzie do sytuacji odwrotnej. Grupa największych banków pożyczy ministerstwu finansów miliard euro na pokrycie wydatków budżetowych.

Jak podała gazeta „Business Standard”, w akcję zaangażowało się siedem instytucji: Banca Comerciala Romana (z grupy Erste Banku), BRD (Societe Generale), Volksbank, Alpha Bank, UniCredit Tiriac Bank, Bancpost i Banca Transilvania. Z informacji dziennika wynika, że odpowiednia umowa zostanie podpisana w najbliższych dniach. Większość bankierów nieoficjalnie przyznaje, że są na etapie przygotowywania dokumentów.

Rumunia tak jak inne europejskie kraje zmaga się ze spadkiem wpływów budżetowych – ale na większą niż inni skalę. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku jej dług publiczny wzrósł o 10 procent, do 123 mld lejów (jeden lej jest dziś wart dokładnie jeden złoty). Choć odpowiada to jedynie 22,7 proc. PKB – np. w Polsce odsetek jest ponad dwa razy wyższy – to jednak wzrost jest szybki.

Aby przetrwać kryzys, Rumunia, tak jak sześć innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zwróciła się o pomoc do MFW, który zgodził się pożyczyć jej 19,5 mld euro. Jednak środki te nie pokrywają najwyraźniej wszystkich potrzeb kasy państwa – zresztą miały one służyć raczej stabilizacji sektora finansowego i utrzymaniu kursu walutowego niż finansowaniu wydatków budżetowych.

Jak usłyszał nieoficjalnie „Business Standard” w Narodowym Banku Rumunii, pieniądze pochodzące z pożyczki od banków trafią wprost do budżetu, a w przyszłości zostaną wydane. Ich zwrot ma nastąpić w ciągu 3–5 lat. Oprocentowanie będzie preferencyjne, gdyż wyniesie 5 proc. w skali rocznej, przy głównej stopie procentowej banku centralnego równej 9 proc. (w Europie wyższą mają jedynie Islandia, Rosja i Węgry).

Pożyczka udzielona przez klub banków jest dla niektórych z nich wygodną alternatywą wobec zakupu obligacji, gdyż osiągnęły już one dopuszczany przez zagranicznych właścicieli poziom zaangażowania w papiery skarbowe.

Gospodarka światowa
USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych
Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie
Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu