Ameryka zaczęła spłacać zadłużenie

Po raz pierwszy od czasów, gdy gospodarzem Białego Domu był Harry Truman, Amerykanie zaczęli spłacać swoje zadłużenie.

Publikacja: 27.07.2009 07:58

Ameryka zaczęła spłacać zadłużenie

Foto: AFP

Ta niecodzienna sytuacja może pomóc w utrzymaniu stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie, mimo że ministerstwo finansów sprzeda w tym roku obligacje za dwa biliony dolarów, a zwiększające się bezrobocie powoduje wzrost oszczędności.

W czerwcu stopa bezrobocia wzrosła do 9,5 proc., a w I kwartale zadłużenie gospodarstw domowych spadło do 128 proc. średniego dochodu przypadającego na amerykańską rodzinę po opłaceniu podatków. W takim samym okresie przed rokiem było to 133 proc. Łączne zadłużenie osób fizycznych, spółek niefinansowych oraz władz federalnych, stanowych i lokalnych rosło w tempie 4,2 proc. na początku bieżącego roku, w porównaniu z rekordową zwyżką o 9,9 proc. w IV kwartale 2005 r.

Od stycznia do maja zadłużenie gospodarstw domowych i spółek niefinansowych zmniejszyło się o 0,7 proc. w porównaniu z końcem 2008 r. i był to jego pierwszy spadek od 1952 r., kiedy prezydentem Stanów Zjednoczonych był Harry Truman, a rząd zaczął publikować porównywalne dane na ten temat.

Według informacji banku centralnego, wartość kredytów konsumpcyjnych zmniejszyła się w maju w stosunku rocznym o 1,6 proc., do 2,52 bln USD. Spadek wydatków konsumpcyjnych może jednak opóźnić i spowolnić wychodzenie amerykańskiej gospodarki z recesji ze względu na ich duży udział w wytwarzaniu PKB.

Rosnące bezrobocie sprawiło, że stopa oszczędności osiągnęła w maju poziom 6,9 proc., najwyższy od grudnia 1993 r. To pozwala ministerstwu finansów utrzymywać stosunkowo niską rentowność obligacji skarbowych, bo banki wciąż pompują pieniądze z depozytów na rynek papierów dłużnych, zamiast przeznaczać je na nowe kredyty.

Także spółki redukują długi. Trzy czwarte z 774 mld USD pozyskanych w tym roku z emisji obligacji firmy wydały na refinansowanie zobowiązań.

Gospodarka światowa
USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych
Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie
Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu