Zysk netto BP w II kwartale zniżkował do 4,39 mld USD z 9,36 mld USD w tym samym okresie przed rokiem. Bez uwzględniania jednorazowych zdarzeń i zmian w poziomie zapasów zysk wyniósł 2,94 mld USD i był większy niż 2,82 mld USD prognozowane przez analityków. Dzięki obniżce podatków straty spółki na zapasach zmniejszyły się do 1,25 mld USD z 2,61 mld USD przed rokiem.
Największy od prawie 30 lat spadek popytu na paliwa sprawił, że średnia cena kontraktu na ropę wyniosła w II kwartale w USA 59,79 USD za baryłkę, o 52 proc. mniej niż przed rokiem. Kontrakty na gaz ziemny były tańsze o 67 proc. O prawie 40 proc. spadł zysk BP z przerobu ropy naftowej na benzynę czy olej napędowy. Wskaźnik rentowności rafinerii obliczany dla całej spółki obniżył się do 4,98 USD za baryłkę z 8,25 USD. Między innymi dlatego firma zrezygnowała z budowy razem z firmą Irving Oil Corp. drugiej rafinerii w mieście St. John, w kanadyjskiej prowincji New Brunswick nad Oceanem Atlantyckim w pobliżu granicy z USA. BP spodziewa się „długiej recesji” i stabilizacji popytu po „znaczących spadkach” w pierwszym półroczu 2009 r. i dlatego redukuje koszty. W tym roku mają być dodatkowo zmniejszone o miliard dolarów po przekroczeniu zeszłorocznego planu zakładającego redukcję o 2 mld USD. Przy spadających kosztach BP nadal zwiększa produkcję. W 2008 r. zdołał przerwać trwającą dwa lata zniżkę. Średnie wydobycie koncernu wzrosło w ubiegłym roku do 3,8 mln baryłek dziennie. W drugim kwartale bieżącego roku wydobycie ropy naftowej i gazu wyniosło średnio 4,01 mln baryłek ropy dziennie. Brytyjska spółka stała się też największym producentem ropy i gazu w rejonie Zatoki Meksykańskiej po zwiększeniu wydobycia z platformy Thunder Horse i dzięki całodobowej eksploatacji pól Dorado i King South.
Prezes spółki w oświadczeniu towarzyszącym publikacji wyników za II kwartał stwierdził, że „mimo obecnych warunków BP z powodzeniem kontynuuje proces reorganizacji zmierzający do zwiększenia efektywności kosztów”.
Spółka potwierdziła plany zainwestowania w tym roku około 20 mld USD w projekty wydobywcze. 30 czerwca BP otrzymała licencję na ponad 30 lat na uruchomienie i eksploatację jednego z pól naftowych w Iraku.