Oslo, Zurych, Kopenhaga i Genewa są najdroższymi miastami świata – wynika z raportu „Prices and Earnings 2009”, przygotowanego przez analityków banku UBS. Warszawa znalazła się w tym zestawieniu na 55. miejscu (licząc bez uwzględnienia wysokości czynszów) wśród 73 badanych metropolii. Najmniejsze koszty życia są w Bombaju.

Z raportu UBS wynika również, że najwyższe płace mają mieszkańcy Zurychu, Nowego Jorku, Kopenhagi i Genewy. Warszawa znalazła się w tej kategorii na 51. miejscu. O ile więc przeciętny nowojorczyk pracuje jedynie 9 godzin na iPoda nano, o tyle warszawiak już 45,5 godziny, a mieszkaniec Nairobi 160 godzin.

Zestawienie to wskazuje także na to, że podziały gospodarcze wewnątrz Unii Europejskiej są wciąż silne. Mimo przyjęcia euro przez Słowację i Słowenię poziomy cen na Wschodzie i Zachodzie Unii niewiele się do siebie zbliżyły się. O ile w 2006 r. koszyk 122 uwzględnionych w badaniu dóbr i usług był o 38 proc. tańszy w miastach naszego regionu niż w metropoliach starej Unii, o tyle obecnie jest tańszy o 35 proc. Płace w Europie Zachodniej nadal są zaś niemal trzy razy wyższe niż w Europie Środkowo-Wschodniej. Tak więc mieszkańcy Bukaresztu i Sofii osiągają porównywalne zarobki z mieszkańcami Bogoty czy Kuala Lumpur.

Obywatele nowych, wschodnioeuropejskich państw członkowskich UE spędzają też więcej czasu w pracy niż mieszkańcy Europy Zachodniej. Pierwsi z nich pracują w roku średnio 1830 godziny, podczas gdy drudzy 1745 godzin. Najmniej czasu w pracy spędzają rocznie mieszkańcy Lyonu – tylko 1582 godziny.