Jest porozumienie w sprawie Grecji

Przywódcy Francji i Niemiec, premier Grecji i szefowie Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego porozumieli się w sprawie pomocy dla pogrążonej w tarapatach finansowych Grecji. To pierwszy szczyt zwołany przez nowego prezydenta Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya

Publikacja: 11.02.2010 12:49

By zapewnić dyskusjom nieformalny i kameralny charakter, Van Ropmuy wyprowadził szczyt z oficjalnej

By zapewnić dyskusjom nieformalny i kameralny charakter, Van Ropmuy wyprowadził szczyt z oficjalnej siedziby Rady Europejskiej przy rondzie Schumana. Przywódcy państw UE po raz pierwszy zebrali się w secesyjnej bibliotece Solvaya, z dala od dziennikarzy

Foto: Bloomberg

Przywódcy Francji i Niemiec, premier Grecji i szefowie Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego porozumieli się w sprawie pomocy dla pogrążonej w tarapatach finansowych Grecji - ogłosił przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Do porozumienia, którego szczegółów nie ujawniono, doszło jeszcze przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu UE w Brukseli, podczas osobnego spotkania tych kilku przywódców.

- Jest porozumienie w sprawie pomocy dla Grecji. Idziemy teraz do Biblioteki Solvaya, gdzie odbywa się szczyt, żeby ogłosić zawarte porozumienie. Oświadczenia wydamy później - powiedział Van Rompuy dziennikarzom.

By zapewnić dyskusjom nieformalny i kameralny charakter, Van Ropmuy wyprowadził szczyt z oficjalnej siedziby Rady Europejskiej przy rondzie Schumana. Przywódcy państw UE po raz pierwszy zebrali się w secesyjnej bibliotece Solvaya, z dala od dziennikarzy. Przedstawiciele mediów nie mają wstępu nawet do parku, w którym znajduje się biblioteka. Przywódcy zasiedli przy stole sami, bez ministrów czy doradców.

Celem spotkania, jak poinformował Van Rompuy w liście do przywódców państw UE, była dyskusja na temat "kierunku rozwoju polityk gospodarczych na najbliższe lata, w postaci zrewidowanej strategii wzrostu i zatrudnienia w Europie". - To jest nawet bardziej ważne w świetle rozwoju ostatnich wydarzeń w i poza strefą euro - dodał Van Rompuy, czyniąc aluzję do pogrążonej w tarapatach finansowych Grecji.

[srodtytul]Polska gotowa pomóc[/srodtytul]

- Polska byłaby gotowa uczestniczyć w takim przedsięwzięciu jak euroobligacje, które miałyby gromadzić pieniądze na fundusz pomocy dla takich krajów jak Grecja. Nam zawsze chodziło o to, żeby euroobligacje nie budowały mechanizmu dzielącego Europę na strefę euro i pozostałe kraje i żeby konkurencja na rynku papierów dłużnych nie była przykra z punktu widzenia Polski, chociaż na razie nic takiego nam nie grozi - powiedział w Brukseli premier Donald Tusk.

Zdaniem Tuska euroobligacje są jednym z możliwych, choć niepreferowanych przez Polskę, zasobów wsparcia krajów UE, które jak Grecja borykają się z dużym deficytem i długiem publicznym. Premier wyraził przekonanie, że na czwartkowym szczycie UE w Brukseli dojdzie do porozumienia w sprawie mechanizmu wsparcia tych krajów.

Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową
Gospodarka światowa
Bank Anglii obciął stopy procentowe
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne