Miliardy płyną ze Szwajcarii

Dzięki amnestii podatkowej Włochy ściągną do kraju przynajmniej 60 mld euro, które obywatele mieli zainwestowane w sąsiedniej Szwajcarii.

Publikacja: 18.02.2010 07:47

Premier Włoch Silvio Berlusconi

Premier Włoch Silvio Berlusconi

Foto: Bloomberg

Z tego 25 mld euro to „fizyczna repatriacja”, czyli pieniądze już przeniesione ze Szwajcarii do Włoch. Reszta dotyczy zadeklarowanych transferów – podał wczoraj włoski bank centralny. Ponadto z innych krajów do Włoch ma trafić dodatkowe 25 mld euro.

Łączna kwota nieujawnionych wcześniej fiskusowi zagranicznych inwestycji wynosi więc 85 mld euro i jest nieco mniejsza od 95 mld euro, o których informowało wcześniej Ministerstwo Finansów. Jak tłumaczył bank centralny, różnica wynika z innego traktowania niektórych źródeł ujawnianego majątku – bank np. nie brał pod uwagę dzieł sztuki.

Dzięki amnestii ogłoszonej jesienią zarówno osoby fizyczne, jak i firmy nie muszą się martwić, że za ukrywanie majątku odpowiedzą karnie. Zapłacą też dużo niższy niż normalny domiar podatkowy – nawet tylko 5 proc. wartości majątku.

Gorącym zwolennikiem amnestii podatkowej był premier Silvio Berlusconi. Liczy on, że dzięki temu, iż majątek będzie pracować w kraju, włoskiej gospodarce łatwiej będzie wydźwignąć się z największego od kilkudziesięciu lat kryzysu. Wprawdzie w zeszłym roku wyszła już z ona recesji, ale w IV kwartale PKB ponownie zaczął się kurczyć.

Włoska amnestia oznacza natomiast pogłębienie problemów największych szwajcarskich banków. Credit Suisse informował, że za jej sprawą Włosi w IV kwartale wycofali z jego aktywów 15 mld franków (nieco ponad 10 mld euro). Z aktywów UBS ubyło z tego powodu w IV kwartale 8,5 mld franków, a łącznie 22,8 mld franków.

Decydując się na amnestię, rząd w Rzymie wykorzystał przestrach klientów banków w Szwajcarii, który pojawił się w 2009 r. w związku z ujawnieniem danych niektórych klientów UBS władzom USA.

Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową
Gospodarka światowa
Bank Anglii obciął stopy procentowe
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne
Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych