Ma to być pierwszy krok do powrotu do „normalizacji” standardów pożyczania pieniędzy bankom po ponad dwóch latach, podczas których Fed bardzo aktywnie wspierał te instytucje finansowe. Ma też zachęcić banki do pożyczania pieniędzy na rynku międzybankowym. Banki spodziewały się tej decyzji, bo 10 lutego szef Rezerwy Federalnej Ben Barnanke powiedział, że stopa dyskontowa może zostać podwyższona. Fed napisał w komunikacie, że zmiany te nie doprowadzą do pogorszenia warunków finansowych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, a także nie powinny być interpretowane jako sygnał zmian w przyszłej polityce monetarnej.
W grudniu 2008 roku Rezerwa Federalna obniżyła stopę dyskontową, liczoną przy bezpośrednich pożyczkach dla banków komercyjnych do 0,5 proc., ponieważ zmniejszyła się się (do 0,25 proc.) stopa podstawowa, wykorzystywana przez banki przy krótkoterminowych pożyczkach wzajemnych. Od tamtego czasu wysokość obu stóp nie uległa zmianie.
Przed sierpniem 2007 roku stopa dyskontowa była wyższa o jeden punkt procentowy od stopy podstawowej. Ponieważ w sierpniu nastąpiło zamrożenie bankowych pożyczek, Rezerwa Federalna zmniejszyła różnicę do pół punktu, a w marcu 2008 roku do 0,25 punktu, w ramach ratowania banku Bear Steams.
Bank centralny już skrócił maksymalny termin preferencyjnych pożyczek dla banków z 90 do 28 dni i rozważa, czy dalsze skrócenie tego terminu jest pożądane. Po ogłoszeniu decyzji przez amerykański bank centralny dolar umocnił się wobec euro i japońskiego jena. Przed północą naszego czasu wspólna waluta kosztowała 1,3578 dolara i była o 0,2 proc. słabsza niż wieczorem.
Po podwyższeniu stopy dyskontowej przez Fed, dolar zbliżył się do najwyższego od dziewięciu miesięcy poziomu wobec euro. Był zaś najmocniejszy od pięciu tygodni w stosunku do jena. Ceny ropy spadły poniżej poziomu 78 USD za baryłkę. Traciły też inne surowce, w tym złoto i miedź. Decyzja Fedu przyczyniła się również do tego, że europejskie giełdy zaczęły dzień na minusie. Po 12.00 indeks DJ Euro Stoxx 50 spadał już o 0,8 proc. Na minusie skończyły sesję zaś giełdy azjatyckie. Indeks MSCI Asia Pacific spadł o 2,3 proc., Hang Seng (główny indeks giełdy w Hongkongu) o 2,6 proc. a japoński Nikkei 225 o 2,1 proc. - Decyzja Fedu była niespodzianką i zwiększyła spekulacje, że wycofa się on ze stymulowania gospodarki wcześniej niż inne główne banki centralne świata - twierdzi Tomokazu Matsufuji, trader w tokijskim SBI Liquidity Market.