Lepsze wyniki JPMorgana

JPMorgan Chase, drugi pod względem wielkości aktywów amerykański bank, wypracował w drugim kwartale 4,8 mld USD zysku netto, czyli o 76 proc. więcej niż przed rokiem. Wyniki te okazały się dużo lepsze od prognozowanych przez analityków.

Publikacja: 16.07.2010 10:25

Lepsze wyniki JPMorgana

Foto: PARKIET

JPMorgan jest pierwszym dużym amerykańskim bankiem, który opublikował raport za drugi kwartał. – JPMorgan ustawił poprzeczkę wysoko i daje ludziom, którzy inwestują w sektor bankowy, powody do optymizmu – uważa Kim Caughey, analityk z Fort Pitt Capital Group.

Wyniki banku nie zdołały jednak wprawić inwestorów w euforię. Na początku sesji kurs akcji JPMorgana spadał o 0,3 proc. Poprawa wyników JPMorgana to w dużej mierze efekt zmniejszenia rezerw na złe długi. Zostały one zredukowane w drugim kwartale aż o 2,4 mld USD. Część analityków patrzy więc sceptycznie na rezultaty amerykańskiego banku. – Wyniki JPMorgana nie odzwierciedlają poprawy w sektorze bankowym, gdyż poprawił zysk pieniędzmi z rezerw – wskazuje Dick Bove, analityk z amerykańskiej firmy Rochdale Securities.

– Ludzie mogą się zastanawiać, czy nie jest to sztuczne poprawianie wyników. Jeżeli uważamy, że banki nie uporały się jeszcze ze swoimi problematycznymi aktywami, może to być źródłem niepokoju – wskazuje Christopher Wolfe, analityk z agencji Fitch.

Sceptycznie o wynikach wyrażał się również prezes JPMorgana Jamie Dimon. Stwierdził, że liczba udzielanych przez bank pożyczek konsumenckich, które wywołują problemy, jest wciąż bardzo duża. Kiepska sytuacja na rynkach w drugim kwartale uderzyła zaś w wyniki działu bankowości inwestycyjnej JPMorgana. Zysk netto z tej działalności spadł o 6,1 proc. w skali rocznej, do 1,39 mld USD.

Na wyniki JPMorgana oraz innych dużych amerykańskich banków może wpłynąć reforma regulacji w USA, oczekująca obecnie na zatwierdzenie przez amerykański Senat oraz podpis prezydenta Baracka Obamy. Ogranicza ona bankom możliwość spekulacji na własny rachunek (szczególnie na rynku instrumentów pochodnych).

Dimon ostrzegał już wcześniej, że zmiany regulacyjne mogą kosztować jego bank od 700 mln do kilku miliardów USD. Wciąż nie jest jednak jasne, jaki będzie ostateczny kształt reformy regulacji i jej wpływ na wyniki banków.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?