Wyniki gigantów mocno rozczarowują rynki

Bank of America, Citigroup oraz General Electric przedstawiły raporty za drugi kwartał. Zyski były większe od prognozowanych, ale inwestorzy zareagowali wyprzedażą akcji

Aktualizacja: 17.07.2010 14:14 Publikacja: 17.07.2010 01:46

Wyniki gigantów mocno rozczarowują rynki

Foto: GG Parkiet

Bank of America (BofA), największy bank w USA pod względem wielkości aktywów, wypracował w drugim kwartale 3,12 mld USD zysku netto (28 centów na akcję), a przed rokiem zarobił na czysto 3,22 mld USD (33 centy na akcję). Wyniki pożyczkodawcy okazały się nieco lepsze od prognoz analityków, które mówiły, że zysk na akcję wyniesie jedynie 23 centy. Na otwarciu w Nowym Jorku cena akcji banku spadała jednak o blisko 6 proc.

Wyniki podał w piątek również Citigroup, trzeci amerykański bank. Zarobił na czysto w drugim kwartale 2,3 mld USD, podczas gdy w tym okresie zeszłego roku 4,3 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 9 centów i był o 4 centy większy, niż mówiła średnia prognoz analityków. Tak jak w wypadku BofA wynik rozczarował jednak rynki. Akcje Citi taniały na początku sesji za oceanem o 2, 5 proc.

[srodtytul]Koszty kryzysu[/srodtytul]

Drugi kwartał był trudny dla pożyczkodawców. Zawirowania na rynkach związane z europejskim kryzysem zadłużeniowym uderzały w bankowość inwestycyjną, a tempo ożywienia gospodarczego w USA nie zwiększyło się znacząco.

– Jesteśmy w okresie zmagania się z gospodarką i minie jeszcze kilka kwartałów, zanim zobaczymy solidną aktywność ekonomiczną. Przedzieramy się więc przez błoto, ale idziemy w dobrym kierunku – stwierdził Brian Moynihan, prezes BofA.

– Trudno być w byczym nastroju wobec BofA, ale dotyczy to również całego amerykańskiego sektora bankowego – uważa Christopher Whalen, analityk z amerykańskiej firmy badawczej Institutional Risk Analytics.

Część ekspertów zwraca jednak uwagę, że niektóre dane z raportów kwartalnych BofA i Citi okazały się nadspodziewanie dobre, np. zmniejszyły się straty związane z kartami kredytowymi. – Widzimy poprawę sytuacji na rynku kredytowym, mniej jest też sprawiających problemy pożyczek. Mamy system bankowy, który przechodzi naprawę – wskazuje Alan Villalon, analityk z FAF Advisors.

[srodtytul]Wyniki bez rewelacji[/srodtytul]

Rynki były też rozczarowane wynikami koncernu General Electric. Zysk netto wzrósł (po raz pierwszy od blisko dwóch lat) do 3,1 mld USD z 2,7 mld USD w drugim kwartale 2009 r. i był nieco lepszy od prognozowanego. Jeffrey Immelt, prezes GE, podkreślił w swoim komunikacie, że spodziewa się dalszej poprawy. Inwestorzy zwrócili jednak uwagę na to, że przychód spadł przez rok do 37,2 mld USD z 39, 1 mld USD. Akcje spółki traciły więc na początku sesji w Nowym Jorku ponad 2 proc. – Spółki często ostatnio osiągają wyniki zbliżone do prognozowanych lub lepsze, ale dzięki cięciu kosztów, a nie wzrostowi popytu. Myślę więc, że rynek będzie zwracał teraz większą uwagę na przychody – twierdzi Terry Morris, zarządzający funduszem w National Penn Investors Trust. bloomberg

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?