W tym roku wskaźnik zyskał już blisko 13 proc. Daleko mu pod tym względem do światowego rekordzisty, czyli głównego wskaźnika mongolskiej giełdy (wzrost o około 88 proc.), ale rósł on szybciej niż większość indeksów krajów naszego regionu (WIG zyskał od początku roku 5,7 proc., a praski PX 4,4 proc.).
– Turecka giełda przyciąga inwestorów w dużej mierze dlatego, że Turcja rozwija się szybciej od innych gospodarek wschodzących. W pierwszym kwartale wzrost PKB wyniósł aż 12 proc. Za cały rok może sięgnąć 4,8 proc. Turcja nie ma również – w odróżnieniu np. od państw strefy euro – dużych problemów z zadłużeniem. Wzrosty na giełdzie to również zasługa systemu bankowego korzystającego z niskich stóp procentowych, będącego w dobrej kondycji i odnotowującego wzrost zysków. Banki stanowią przecież 45–50 proc. kapitalizacji giełdy – mówi „Parkietowi” Sadrettin Bagci, analityk ze stambulskiego oddziału Erste Banku.
Zysk netto tureckiego sektora bankowego wzrósł w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku o 14 proc. (w skali rocznej), do 10,3 mld lir (21,4 mld zł). Banki mają do połowy sierpnia podać wyniki za drugi kwartał. Większość analityków spodziewa się, że okażą się one dobre. Oczekują również dobrej koniunktury w sektorze w nadchodzących miesiącach. Analitycy ING wskazują np., że w tym roku akcja kredytowa tureckich banków wzrośnie o 25 proc.
– Duże zakupy walorów banków dokonywane przez zagranicznych inwestorów są głównym powodem ostatnich, mocnych wzrostów na rynku – wskazuje Erkan Savran, strateg z tureckiej firmy Ak Investment. Część ekspertów wskazuje jednak, że w najbliższych miesiącach może dojść na giełdzie w Stambule do krótkiej korekty. – Rynek już zdyskontował spodziewany wzrost zysków banków za drugi kwartał. Trzeci kwartał nie zapowiada się natomiast już tak dobrze dla sektora jak początek roku. Inwestorzy mogą więc wykorzystać okazję do sprzedaży akcji. Nie będzie to jednak trwało długo. Akcje tureckich banków nie są przecież drogie. W średnim terminie walory te mają więc nadal potencjał do wzrostów – twierdzi Bagci.