Większość wyników pozytywnie zaskoczyła

Sezon wyników w Europie rozkręcił się na dobre, a w USA zbliża się już ku końcowi.

Publikacja: 30.07.2010 07:53

Niemal codziennie, po obu stronach Atlantyku, publikowane są wyniki ważnych spółek, które przyciągają uwagę inwestorów. Również wczoraj upubliczniono wiele raportów kwartalnych spółek o dużym znaczeniu dla rynku. Większość z nich okazała się lepsza od prognoz analityków.

[srodtytul]Volkswagen[/srodtytul]

Drugi kwartał 2010 r. okazał się dla niemieckiego koncernu najbardziej zyskowny od dwóch lat. Największy europejski producent samochodów wypracował wówczas 1,25 mld euro zysku netto (283 mln euro w takim samym okresie rok wcześniej). Jego przychód wzrósł o 22 proc. w skali rocznej, do 33,2 mld euro.

W zwiększeniu zysku pomogła Volkswagenowi m.in. ekspansja na chińskim rynku. Koncern zapowiedział kilka tygodni temu budowę w ChRL dwóch fabryk, które pozwolą mu podwoić produkcję w tym kraju. – Wyniki są bardzo dobre. Chiny mogą być główną przyczyną doskonałych rezultatów, ale Volkswagen radził sobie w drugim kwartale całkiem dobrze na całym świecie – twierdzi Aleksej Wurnau, analityk z niemieckiego BHF-Banku.

[srodtytul]MAN[/srodtytul]

Dobre wyniki za drugi kwartał opublikował też MAN, trzeci największy producent ciężarówek w Europie. Zwiększył wówczas zysk netto do 153 mln euro z 22 mln euro wypracowanych w drugim kwartale 2009 r. Poprawa wyników koncernu to głównie efekt wzrostu popytu na ciężarówki w Europie oraz w Brazylii.

[srodtytul]Siemens[/srodtytul]

Drugi kwartał był również dobry dla Siemensa. Koncern zarobił na czysto 1,41 mld euro, o 12 proc. więcej niż w takim samym okresie przed rokiem. Zysk operacyjny działów produkujących sprzęt dla branży energetycznej, przemysłu i służby zdrowia wzrósł aż o 40 proc., do rekordowego poziomu 2,33 mld euro. Peter Loescher, prezes Siemensa, zapowiedział, że zysk tych działów będzie w 2010 r. dużo większy od 7,47 mld euro wypracowanych w zeszłym roku.

[srodtytul]Shell[/srodtytul]

Największy europejski koncern naftowy zakończył drugi kwartał z 4,39 mld USD zysku netto, o 15 proc. więcej niż w takim samym okresie 2009 r. Wynik ten okazał się lepszy od prognoz analityków, a do jego osiągnięcia przyczyniły się wyższe ceny ropy. Peter Voser, prezes Shella, stwierdził jednak, że perspektywy wyników dla jego spółki są niepewne. – Ceny ropy są na razie stabilne, ale marże rafineryjne, popyt na produkty naftowe i ceny gazu na rynku spotowym znajdują się pod presją – wskazał Voser.

[srodtytul]Exxon Mobil[/srodtytul]

Amerykański gigant paliwowy zarobił na czysto w minionym kwartale 7,56 mld USD, czyli aż o 91 proc. więcej niż w takim samym okresie rok wcześniej. Zysk na akcję wzrósł w tym czasie z 81 centów do 1,6o dolara i był o 15 proc. wyższy od prognoz analityków. Exxonowi, podobnie jak Shellowi, pomógł wzrost cen ropy (w skali rocznej).

[srodtytul]Motorola[/srodtytul]

Zysk netto amerykańskiego producenta elektroniki wzrósł w drugim kwartale do 162 mln USD z 26 mln USD przed rokiem. Sprzedaż spadła o 1,5 proc., do 5,4 mld USD. Wyniki te były jednak lepsze od prognoz.

[srodtytul]Banco Santander[/srodtytul]

Raport kwartalny największego hiszpańskiego banku okazał się rozczarowujący. Zysk netto tego pożyczkodawcy spadł do 2,23 mld euro z 2,42 mld euro w drugim kwartale rok wcześniej. Średnia prognoz analityków mówiła o 2,28 mld euro zysku. Wyniki banku pogorszyły się m.in. z powodu kryzysu gospodarczego w Hiszpanii.

[srodtytul]AstraZeneca[/srodtytul]

Zysk netto brytyjskiego koncernu farmaceutycznego wzrósł w minionym kwartale do 2,11 mld USD z 1,71 mld USD rok wcześniej. Wyniki okazały się lepsze od prognoz.

[srodtytul]Bayer[/srodtytul]

Niemiecki koncern chemiczny zarobił na czysto w zeszłym kwartale 525 mln euro, o 1,3 proc. mniej niż przed rokiem. To m.in. skutek odpisów i kosztów wyroków sądowych.

[srodtytul]Lufthansa[/srodtytul]

Drugie największe linie lotnicze w Europie zwiększyły w drugim kwartale zysk operacyjny do 194 mln euro z 89 mln euro rok wcześniej, a zysk netto do 194 mln euro z 89 mln euro. Niemiecka spółka spodziewa się w tym roku dalszej poprawy wyników.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?