Dostępne wskaźniki gospodarcze sugerują, że aktywność gospodarcza w II kwartale wzrosła, a odczyty za pierwsze miesiące III kwartału są lepsze od spodziewanych – przyznał prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet. Jak jednak podkreślił, „gospodarka strefy euro będzie nadal rozwijała się w umiarkowanym i nierównym tempie w środowisku niepewności”. Wyjaśnił w ten sposób wczorajszą decyzję Rady Zarządzającej EBC, aby pozostawić główną stopę procentową na niezmienionym od 15 miesięcy poziomie 1 proc.
[srodtytul]Decyzje dopiero za miesiąc[/srodtytul]
Żaden z 51 ankietowanych przez agencję Bloomberga ekonomistów nie przewidywał, że EBC zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych. Średnio prognozują, że w związku z brakiem presji inflacyjnej w strefie euro cykl podwyżek zacznie się nie wcześniej niż w III kwartale 2011 r. Jednocześnie jednak eksperci oczekiwali, że frankfurcka instytucja zasygnalizuje plany wycofania się z nadzwyczajnych form wsparcia gospodarki, takich jak nieograniczona podaż taniego kredytu dla banków.
EBC już pod koniec 2009 r. zaostrzył warunki udzielania 6- i 12-miesięcznych pożyczek dla sektora finansowego i zamierzał ograniczyć także podaż pożyczek krótkoterminowych. W związku z kryzysem fiskalnym na obrzeżach eurolandu zrezygnował jednak z tych planów. Ogłosił nowe bodźce, m.in. kontrowersyjny skup obligacji skarbowych państw zagrożonych niewypłacalnością.
Stopniowej rezygnacji z tych programów wydaje się sprzyjać fala korzystnych danych makroekonomicznych. W lipcu w strefie euro przyspieszyło tempo rozwoju zarówno w sektorze usługowym, jak i przemysłowym, a wskaźnik zaufania konsumentów do gospodarki wzrósł do poziomu najwyższego od ponad dwóch lat. Ministerstwo Gospodarki Niemiec, uważanych za motor ożywienia w unii walutowej, podało wczoraj, że wolumen zamówień składanych w tamtejszych fabrykach wzrósł w czerwcu o 3,2 proc. w porównaniu z majem. Ekonomiści spodziewali się zwyżki tego wskaźnika o 1,4 proc. Dodatkowo po testach wytrzymałościowych, których wyniki Bruksela przedstawiła pod koniec lipca, wzrosło zaufanie do unijnych banków.