Kondycja mniejszych banków budzi niepokój

Tak zwane testy wytrzymałości przeprowadzone na europejskich pożyczkodawcach nie wyeliminowały wszystkich obaw analityków oraz inwestorów dotyczących kondycji sektora bankowego.

Publikacja: 09.08.2010 08:05

O ile testy przekonały rynek, że duże banki poradzą sobie w razie uderzenia kolejnej fali kryzysu, o tyle niewiele powiedziały o odporności na wstrząsy małych i średnich banków. A to one nadal mają trudności z finansowaniem z rynku i mogą się znaleźć wśród najbardziej poszkodowanych, jeśli kryzys w Europie znowu się zaostrzy.

„Jedną z naszych głównych obaw jest to, że niektóre hiszpańskie, greckie, portugalskie oraz irlandzkie banki w nadchodzących miesiącach będą wciąż miały trudności w dostępie do finansowania na rynku międzybankowym” – napisali analitycy agencji ratingowej Fitch. Podobną opinię głośno wyrażają nawet bankowcy z peryferii strefy euro.

– Reakcja giełd na testy wytrzymałościowe była większa niż reakcja rynku pieniężnego. Nie zauważyliśmy, by sytuacja się poprawiła ani by pożyczki nagle stały się bardziej dostępne. Greckie banki wciąż zwracają się do Europejskiego Banku Centralnego o fundusze – twierdzi Panagiotis Dimitropoulos, skarbnik w Millennium Bank-Greece (filii portugalskiego Millennium BCP).

Na koniec czerwca greckie banki były winne EBC 94 mld euro (które pożyczyły wcześniej na preferencyjnych warunkach w ramach antykryzysowych aukcji). Było to o 5 proc. więcej niż w maju. (Dane przedstawiające sytuację na koniec lipca będą znane w połowie sierpnia).

Z funduszów EBC korzysta również wiele hiszpańskich banków. Na koniec czerwca były one winne z tego tytułu unijnemu bankowi centralnemu 126 mld euro, gdy jeszcze w maju 85,6 mld euro. W Portugalii wartość kredytów zaciągniętych przez banki w EBC wzrosła w tym czasie o 12 proc., do 40 mld euro.

Analitycy wskazują, że może minąć jeszcze wiele miesięcy, zanim sytuacja sektora poprawi się na tyle, by nie musiał korzystać z pieniędzy EBC.

– Zależność hiszpańskich banków od EBC raczej wzrośnie, niż spadnie z obecnego poziomu – uważa Hervinder Sian, analityk z Royal Bank of Scotland.

Podobnie myślą również kredytodawcy. Badania wykonane w lipcu przez portugalski bank centralny wskazują, że większość krajowych pożyczkodawców spodziewa się, że dostęp do kredytów na rynku międzybankowym pogorszy się w trzecim kwartale.

– Są obecnie pewne oznaki poprawy sytuacji w sektorze bankowym, ale nie doszło jeszcze do fundamentalnej zmiany. Myślę, że rynki się dla nas w pełni nie otworzą, póki Hiszpania nie zacznie pokazywać, że przechodzi ożywienie gospodarcze – przyznaje Jorge Gost, prezes banku Pastor, siódmego największe hiszpańskiego pożyczkodawcy.

[ramka][b]95 mld euro[/b] - irlandzkie banki były winne EBC na koniec czerwca. Rok wcześniej było to jednak aż 130 mld euro[/ramka]

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?