Amerykańskie spółki śmielej zatrudniają

W sierpniu przedsiębiorstwa w USA przyjęły więcej pracowników, niż przewidywano, ale wzrosła też stopa bezrobocia, bo przybyło ludzi poszukujących pracy

Aktualizacja: 04.09.2010 12:54 Publikacja: 04.09.2010 08:49

Amerykańskie spółki śmielej zatrudniają

Foto: GG Parkiet

Liczba etatów w prywatnych przedsiębiorstwach, a więc bez uwzględniania stanu zatrudnienia w agendach rządowych, w sierpniu wzrosła w Stanach Zjednoczonych o 67 tysięcy – poinformował w piątek Departament Pracy. Okazało się też, że w lipcu przybyło w sektorze prywatnym 107 tys. miejsc pracy, a nie 71 tys., jak informowano przed miesiącem.

[srodtytul]Powrotu recesji zapewne nie będzie[/srodtytul]

Ekonomiści spodziewali się utworzenia 40 tys. miejsc pracy w prywatnych firmach w sierpniu i spadku całkowitego zatrudnienia o 105 tys. Ta druga prognoza okazała się zawyżona, bo w skali całego kraju ubyło w USA 54 tys. miejsc pracy z powodu likwidacji 121 tys. etatów w administracji, z czego 10 tys. w stanowej i lokalnej i 111 tys. w federalnej. O takim wyniku przesądziło jednak zwolnienie 114 tys. pracowników czasowo zatrudnionych do przeprowadzenia spisu powszechnego.

Zdaniem ekonomistów dane dotyczące zatrudniania przy spisie, najpierw naboru pracowników, a teraz ich zwalniania, zaciemniają rzeczywisty obraz rynku pracy w USA i przy jego ocenie należy kierować się wyłącznie raportami dotyczącymi sektora prywatnego.

A tam sytuacja powoli, ale poprawia się. W sierpniu po raz pierwszy od czterech miesięcy zwiększyły zatrudnienie firmy budowlane. Ale tylko o 19 tys. – Mówienie o powrocie recesji wydaje się nie na miejscu – powiedział Maury Harris, główny ekonomista w nowojorskim biurze UBS Securities. – Jeśli brać pod uwagę perspektywę historyczną, to koniunktura wciąż jest słaba i gospodarka powinna sobie lepiej radzić – dodał.

In­we­sto­rzy gie?­do­wi nie mie­li jed­nak wàt­pli­wo­Êci, ˝e ra­port De­par­ta­men­tu Pra­cy, lep­szy, ni˝ ocze­ki­wa­no, ozna­cza zmniej­sze­nie obaw o po­wrót re­ce­sji. Na za­chod­nio­eu­ro­pej­skich ryn­kach nie­któ­re in­dek­sy po­sz?y w gó­r´ na­wet o 2 proc. DoÊç prze­ko­nu­jà­co za­zie­le­ni­?o si´ te˝ na no­wo­jor­skich par­kie­tach. Piàt­ko­wy ra­port z ryn­ku pra­cy wy­da­je si´ te˝ po­twierdzaç opi­ni´ sze­fa Ban­ku Cen­tral­ne­go Be­na S. Ber­nan­ke, któ­ry uwa­˝a, ˝e te­raz w Ame­ry­ce two­rzo­ne sà wa­run­ki do bar­dziej dy­na­micz­ne­go wzro­stu go­spo­dar­cze­go w przy­sz?ym ro­ku.

[srodtytul]Wciąż jeszczebardzo dużo do zrobienia[/srodtytul]

O poprawie na rynku pracy w USA świadczy też wzrost godzinowej stawki w sierpniu o 0,3 proc., do 22,66 USD. Piątkowy raport pokazał też spadek długoterminowego zatrudnienia. Udział ludzi pozostających bez pracy przez 27 tygodni lub więcej w ogólnej liczbie bezrobotnych spadł do 42 proc. z 44,9 proc. w lipcu.

Wzrosła jednak z 9,5 proc. do 9,6 proc. stopa bezrobocia w USA. Spodziewali się tego ekonomiści, a jest to wynik większego napływu ludzi na rynek pracy.

Wiadomo też jednak, że w pierwszych siedmiu miesiącach br. przybyło w Stanach Zjednoczonych jedynie 650 tys. miejsc pracy. Przy takim tempie całe lata będzie trwało przywracanie tam stanu zatrudnienia sprzed ostatniej recesji, w czasie której straciło pracę 8,4 mln Amerykanów.

[srodtytul]Potrzebne ulgi podatkowe[/srodtytul]

Tak odległa perspektywa zwiększa sceptycyzm elektoratu do polityki gospodarczej administracji Obamy, co nabiera politycznego znaczenia, bo za dwa miesiące w Stanach odbędą się uzupełniające wybory do Kongresu i władz stanowych.

Zdaje sobie z tego doskonale sprawę Barack Obama i w piątkowym przemówieniu wygłoszonym w Ogrodzie Różanym Białego Domu zapowiedział przedstawienie w przyszłym tygodniu nowych pomysłów na przyspieszenie wzrostu gospodarczego i zwiększenie zatrudnienia. – Gospodarka porusza się w dobrym kierunku. Musimy to tylko przyspieszyć – powiedział prezydent.

Doradcy gospodarczy Białego Domu rozważają rozszerzenie ulg podatkowych dla małych firm, a także nowe programy infrastrukturalne. Przewiduje się też ulgi dla firm badawczych.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?