Surowce dały najwięcej zarobić

Drugi rok z rzędu inwestowanie w surowce dało lepsze wyniki niż lokowanie pieniędzy w papiery wartościowe

Aktualizacja: 29.12.2010 14:46 Publikacja: 29.12.2010 01:38

Surowce dały najwięcej zarobić

Foto: GG Parkiet

Obawy zarządzających pieniędzmi z jednej strony budzą rekordowe rządowe programy stymulacyjne zwiastujące wysoką inflację, a z drugiej możliwość ponownej recesji ze wszystkimi jej skutkami. Inwestorzy nadal wierzą w surowce, które już drugi rok z rzędu dały większy zarobek niż akcje czy obligacje.

[srodtytul]Zadziwiająco silny popyt[/srodtytul]

Indeks Standard & Poor’s GSCI zyskał w tym roku 20 proc., podczas gdy akcyjny wskaźnik MSCI World wzrósł w tym okresie o 9,1 proc., a obliczany przez Bank of America Merrill Lynch indeks amerykańskich obligacji skarbowych zwyżkował o 5,3 proc.Analitycy rynków walutowych spodziewają się wprawdzie umocnienia dolara, co byłoby sygnałem ostrzegawczym dla amatorów surowców, bo ich ceny w 16 z minionych 20 kwartałów poruszały się w kierunku odwrotnym niż notowania amerykańskiej waluty. Ale wiele innych czynników przemawia za wzrostem cen surowców.

Przede wszystkim popyt, którego siłę uważają za „zadziwiającą” analitycy z londyńskiego biura Barclays Capital, „zważywszy że dopiero co wyszliśmy z recesji najgorszej od lat 30. XX wieku i z rzeźni dokonanej na większości aktywów”. Ich zdaniem amerykański gaz ziemny będzie jedynym z 25 analizowanych przez nich surowców, którego średnia cena będzie w przyszłym roku niższa niż w bieżącym.

Ponad stu analityków, traderów i inwestorów ankietowanych przez agencję Bloomberga prognozuje, że w przyszłym roku najbardziej, bo o 37 proc., zdrożeje srebro. Cynk, który w tym roku był najgorzej notowany, ma zyskać 21 proc., a najmniejszy zysk nieprzekraczający 7 proc. da inwestycja w kawę Arabica, której cena w minionym tygodniu osiągnęła 13-letnie maksimum.

[srodtytul]Chiny nadal będą dużo kupowały[/srodtytul]

Kapitalizacja rynku akcji wciąż jest o około 11 bln USD mniejsza od rekordowego poziomu 62,6 bln USD osiągniętego w październiku 2007 r. W tym samym okresie wartość będących w zarządzaniu aktywów surowcowych wzrosła o prawie 80 proc., do 354 mld USD, a tylko w tym roku zainwestowano w nie 60 mld USD.

Indeks S&P?GSCI kontynuuje ubiegłoroczny 50-proc. wzrost, który był większy od 27-proc. zwyżki MSCI?World, a tym bardziej od straty na amerykańskich obligacjach skarbowych wynoszącej 3,7 proc. Inwestorzy faworyzowali w tym roku surowce, dlatego że Chiny, które zużywają wszystkiego najwięcej na świecie –od rudy żelaza po węgiel i cynk, przewodziły ożywieniu po pierwszej globalnej recesji od zakończenia II wojny światowej. Teraz prognozy zakładają dalszy wzrost gospodarczy świata, co nasili popyt na surowce.

Analitycy banku Goldman Sachs, jednego z największych graczy na rynku surowców, przewidują, że najbardziej będą drożały te z nich, w których Chiny są najmniej samowystarczalne i te, które mają najmniej wolnych mocy produkcyjnych. Będą to zatem przede wszystkim ropa naftowa, miedź, bawełna, soja i platyna.

Goldman Sachs 13 grudnia opublikował prognozę, w której przewiduje 18-proc. wzrost cen surowców w najbliższych 12 miesiącach, przy czym najbardziej, średnio o 28 proc., mają zdrożeć metale szlachetne. W tym roku inwestorzy zwiększyli swoje pozycje w tych aktywach o 22 proc., do 17,39 tys. ton o łącznej wartości około 111 mld USD. Popularność metali szlachetnych wynika z tego, że inwestorzy szukają zabezpieczenia przed inflacją w sytuacji, gdy rządy i banki centralne pompują pieniądze w gospodarki, by podtrzymać ich ożywienie. Tylko Fed wyda na to łącznie 2,3 bln USD.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.