The Wall Street Journal: Straty z krótkiej sprzedaży

Indeksy amerykańskich giełd jeszcze nigdy nie były tak wysoko. Ostro poszły w górę kursy akcji spółek technologicznych, od Twittera po Facebooka. Nawet drobni inwestorzy, którzy do niedawna nie byli pewni trwałości trendu wzrostowego, teraz też pakują pieniądze w akcje.

Publikacja: 26.11.2013 05:00

The Wall Street Journal: Straty z krótkiej sprzedaży

Foto: Bloomberg

Jedynymi uczestnikami rynku, którzy zgrzytają zębami, są inwestorzy, którzy zarobkują, zakładając, że kursy akcji będą spadały, a nie rosły. Fundusze hedgingowe specjalizujące się w krótkiej sprzedaży straciły około 15 proc. od początku roku do końca października, wynika z danych firmy HFR monitorującej ten rynek.

Miniony tydzień był kolejnym złym okresem dla takich funduszy hedgingowych i inwestorów sceptycznych wobec rynkowej hossy. Indeks Dow Jones Industrial Average rósł siódmy tydzień z rzędu, kończąc na poziomie 16064,77 pkt. S&P 500 na piątkowym zamknięciu po raz pierwszy przekroczył 1800 pkt.

Jest coraz mniej inwestorów przekonanych do stawiania na giełdowe spadki. James Chanos z Kynikos Associates kieruje funduszem hedgingowym nastawionym przede wszystkim na krótką sprzedaż, ale HFR doliczyła się jedynie 25 takich firm. Łącznie zarządzają one około 6,3 mld USD, w porównaniu z rekordowymi 7,8 mld USD w 2008 r.

O wiele więcej inwestorów stawia na spadki w ramach ogólnej strategii inwestycyjnej. Jest już prawie 3700 funduszy hedgingowych kupujących akcje w ramach mieszanej „długo-krótkiej" strategii. W sumie zarządzają one 686 mld USD.

Ostatnio tego rodzaju firmy gorączkowo dostosowują swoją strategię do tego, co dzieje się na rynkach, tak aby wycisnąć godziwe zwroty z rosnących kursów.

Niektórzy inwestorzy likwidują szybciej niż zazwyczaj krótkie pozycje, by przynajmniej zminimalizować straty.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?