Przepływy kapitału zwiastują korektę

Masowy napływ kapitału do funduszy akcji to ostrzeżenie przed korektą na giełdach – twierdzi główny strateg akcyjny Bank of America-Merrill Lynch

Aktualizacja: 15.02.2017 08:05 Publikacja: 05.02.2013 14:02

Przepływy kapitału zwiastują korektę

Foto: Bloomberg

Według firmy analitycznej EPFR Global, w ostatnim tygodniu stycznia do funduszy akcji na całym świecie napłynęło netto 18,7 mld USD. Według BofA-ML, to trzeci najlepszy wynik w historii. Kwota ta odpowiadała 0,4 proc. wartości aktywów funduszy akcji.

Zdaniem Michaela Hartnetta, głównego stratega akcyjnego w BofA-ML, tak dobre wyniki sprzedażowe funduszy akcji są zwiastunem korekty. Zwykle taki sygnał poprzedza przecenę akcji na świecie o około 5 proc. w ciągu 4-5 tygodni.

Tak było m.in. w styczniu 2011 r., gdy przewaga wpłat nad wypłatami z funduszy akcji także była bardzo wysoka. W lutym i marcu globalny indeks MSCI ACWI stracił 8 proc.

Hartnett nie jest jedynym analitykiem, który napływ kapitału do funduszy traktuje jako wskaźnik kontrariański. Duża przewaga wpłat nad umorzeniami w funduszach uważanych za ryzykowne jest oznaką skrajnego optymizmu inwestorów. A to może oznaczać, że ceny akcji zostały wywindowane bardzo wysoko.

Jednym z najpopularniejszych wśród zwolenników kontrariańskiej teorii inwestowania wskaźników, jest wynik sondażu Amerykańskiego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (AAII). Sygnał do sprzedaży dał on już 24 stycznia.

W zakończonym wówczas tygodniu 52,3 proc. respondentów AAII spodziewało się zwyżki indeksu S&P 500 w perspektywie sześciu miesięcy, a zaledwie 24,3 proc. oczekiwało zniżki. Różnica między tymi odsetkami była najwyższa od stycznia ub.r. Wówczas jednak wskaźnik ten dał przedwczesny sygnał do pozbywania się akcji. S&P 500 zaczął bowiem zniżkować dopiero w kwietniu.

Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać