The Wall Street Journal: Więcej nieufności między USA i Chinami

Ludzie w Stanach Zjednoczonych i Chinach postrzegają się nawzajem z rosnącą podejrzliwością, a wielu mieszkańców innych krajów na całym świecie uważa, że Chiny zmniejszają dystans do USA jako czołowej gospodarczej i politycznej potęgi – wynika z najnowszego badania opinii publicznej.

Aktualizacja: 11.02.2017 00:49 Publikacja: 19.07.2013 06:00

The Wall Street Journal: Więcej nieufności między USA i Chinami

Foto: Bloomberg

Waszyngtońska firma Pew Research Center przeprowadziła ankietę w 39 krajach. Wzięło w niej udział 38 tys. osób. W 23 krajach większość ankietowanych odpowiedziała, że Chiny już zastąpiły USA na pozycji globalnego supermocarstwa lub że w końcu tego dokonają. Chińczycy nie mają wątpliwości co do ostatecznej dominacji ich kraju, natomiast Amerykanie są w tej kwestii podzieleni.

Ankieta Pew jest najnowszym potwierdzeniem tego, że globalny wpływ chińskiej ekspansji gospodarczej w minionych 30 latach i gospodarcze potknięcie USA w 2008 r. zmieniły postrzeganie Chin jako kraju o największej na świecie liczbie ludności i USA jako największej gospodarki.

Z ankiety wynika, że mniej Amerykanów jest przekonanych, iż USA nadal utrzymają przewagę nad Chinami. W 2008 r. było ich 54 proc., a teraz 47 proc. Natomiast około 66 proc. Chińczyków uważa, że ich kraj już wyprzedził USA lub zrobi to w przyszłości, a 56 proc. odpowiedziało, że Chiny zasługują na większe poważanie na świecie.

Wyniki tego badania wskazują też na rosnącą wzajemną podejrzliwość. Tylko 37 proc. ankietowanych w USA wypowiedziało się przychylnie o Chinach, podobnie jak 40 proc. Chińczyków, którzy wyrazili dobrą opinię o USA. W obu krajach spadł odsetek pozytywnych opinii w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w 2008 r. Mniej niż jedna trzecia ankietowanych Chińczyków określiła stosunki ich kraju z USA jako współpracę. W 2008 r. takich odpowiedzi było 68 proc. Około 23 proc. Chińczyków określiło stosunki z USA jako wrogie. Pew zwraca uwagę, że Chiny są jedynym nieislamskim krajem, gdzie więcej niż połowa ankietowanych, 54 proc., ma nieprzychylną opinię o Amerykanach.

Wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii i Niemiec, uważanych przez USA za najbliższych sojuszników, odpowiedziało, że Chiny są już największą potęgą gospodarczą. W Japonii i Korei Płd. przeważa opinia, że to USA nadal dzierżą tę pozycję.

2013 Dow Jones & Company, Inc.All Rights To subscribe to The WSJ Europe: www.wsjeuropesubs.com

Gospodarka światowa
Banki zaczęły sezon wyników na Wall Street
Gospodarka światowa
Inflacja w USA nieco wyższa od prognoz
Gospodarka światowa
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Gospodarka światowa
Badanie BofA: Inwestorzy w najlepszych nastrojach od lutego
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,2 procent
Gospodarka światowa
Rynki jak na razie nie dają się przestraszyć cłom prezydenta Donalda Trumpa