The Wall Street Journal: Zagraniczne firmy wracają na chiński rynek nieruchomości

Wygląda na to, że zagraniczne firmy private-equity próbują wracać na chiński rynek nieruchomości mieszkaniowych po czterech latach rządowej kampanii mającej na celu powstrzymanie wzrostu cen w tym sektorze, która ostudziła ich zapał do inwestowania na lokalnym rynku mieszkaniowym.

Aktualizacja: 08.02.2017 11:31 Publikacja: 22.08.2013 06:00

Nakierowany na Azję fundusz nieruchomościowy prowadzony przez Blackstone Group złożył w tym tygodniu ofertę kupna chińskiego dewelopera Tysan Holdings za 2,5 mld dolarów Hongkongu (322 mln USD).

W lipcu firma private-equity z Teksasu Century Bridge Capital zainwestowała 44,4 mln USD w joint venture z notowanym w Hongkongu deweloperem Coastal Greenland. Razem mają budować mieszkania przeznaczone dla klientów o średnich dochodach w mieście Wuhan w środkowych Chinach.

Nie dalej jak w minionym tygodniu UBS poinformował, że jego dział zarządzania majątkiem współpracuje z dzielnicowymi władzami w Szanghaju i z firmą ubezpieczeniową w celu utworzenia funduszu inwestującego w budownictwo komunalne, który mógłby wykorzystywać zarówno fundusze prywatne, jak i publiczne  do budowania tanich mieszkań w Chinach.

W tym roku, gdy gospodarka spowolniła, a jej wzrost w dużej mierze zależy od popytu sektora nieruchomości na wszystko od stali po meble, władze złagodziły swoje podejście do tej branży i zarówno sprzedaż nieruchomości, jak i ich ceny znowu zaczęły rosnąć w wielu chińskich miastach.  To skłoniło niektórych zagranicznych inwestorów instytucjonalnych do ponownego zainteresowania chińskim rynkiem nieruchomości.

Do zagranicznych zamkniętych funduszy zamierzających inwestować w budownictwo mieszkaniowe w Chinach w tym roku wpłynęło 1,6 mld USD, w porównaniu z 800 mln USD w całym ubiegłym roku i 400 mln USD w 2011 r.

Gospodarka światowa
Banki zaczęły sezon wyników na Wall Street
Gospodarka światowa
Inflacja w USA nieco wyższa od prognoz
Gospodarka światowa
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Gospodarka światowa
Badanie BofA: Inwestorzy w najlepszych nastrojach od lutego
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,2 procent
Gospodarka światowa
Rynki jak na razie nie dają się przestraszyć cłom prezydenta Donalda Trumpa