The Wall Street Journal: Zagraniczne firmy wracają na chiński rynek nieruchomości

Wygląda na to, że zagraniczne firmy private-equity próbują wracać na chiński rynek nieruchomości mieszkaniowych po czterech latach rządowej kampanii mającej na celu powstrzymanie wzrostu cen w tym sektorze, która ostudziła ich zapał do inwestowania na lokalnym rynku mieszkaniowym.

Aktualizacja: 08.02.2017 11:31 Publikacja: 22.08.2013 06:00

Nakierowany na Azję fundusz nieruchomościowy prowadzony przez Blackstone Group złożył w tym tygodniu ofertę kupna chińskiego dewelopera Tysan Holdings za 2,5 mld dolarów Hongkongu (322 mln USD).

W lipcu firma private-equity z Teksasu Century Bridge Capital zainwestowała 44,4 mln USD w joint venture z notowanym w Hongkongu deweloperem Coastal Greenland. Razem mają budować mieszkania przeznaczone dla klientów o średnich dochodach w mieście Wuhan w środkowych Chinach.

Nie dalej jak w minionym tygodniu UBS poinformował, że jego dział zarządzania majątkiem współpracuje z dzielnicowymi władzami w Szanghaju i z firmą ubezpieczeniową w celu utworzenia funduszu inwestującego w budownictwo komunalne, który mógłby wykorzystywać zarówno fundusze prywatne, jak i publiczne  do budowania tanich mieszkań w Chinach.

W tym roku, gdy gospodarka spowolniła, a jej wzrost w dużej mierze zależy od popytu sektora nieruchomości na wszystko od stali po meble, władze złagodziły swoje podejście do tej branży i zarówno sprzedaż nieruchomości, jak i ich ceny znowu zaczęły rosnąć w wielu chińskich miastach.  To skłoniło niektórych zagranicznych inwestorów instytucjonalnych do ponownego zainteresowania chińskim rynkiem nieruchomości.

Do zagranicznych zamkniętych funduszy zamierzających inwestować w budownictwo mieszkaniowe w Chinach w tym roku wpłynęło 1,6 mld USD, w porównaniu z 800 mln USD w całym ubiegłym roku i 400 mln USD w 2011 r.

Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację