Gospodarka Europy wykazuje oznaki poprawy

Strefa euro. Dane PMI ze strefy euro okazały się lepsze od prognoz. Wygląda na to, że trzeci kwartał będzie wzrostowy.

Aktualizacja: 08.02.2017 11:13 Publikacja: 23.08.2013 06:00

Gospodarka Europy wykazuje oznaki poprawy

Foto: GG Parkiet

Większość europejskich indeksów giełdowych umiarkowanie zyskiwała w czwartek po południu w reakcji na dobre  wstępne odczyty wskaźników koniunktury gospodarczej.  Łączny wskaźnik PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro wzrósł z 50,5 pkt w lipcu do 51,7 pkt w sierpniu, czyli najwyższego poziomu od 26 miesięcy. PMI dla branży usługowej eurolandu wzrósł natomiast z 49,8 pkt do 51 pkt (granica 50 pkt oddziela dekoniunkturę od ekspansji w sektorze). Rozczarowanie przyniosły dane z Francji, gdzie łączny PMI dla przemysłu i usług spadł z 49,1 pkt do 47,9 pkt. Sytuacja w Niemczech okazała się za to lepsza niż się spodziewano. PMI dla niemieckiego przemysłu wzrósł z 50,7 pkt do 52 pkt.

Lepszy kwartał

Analitycy interpretują dane  PMI z Europy jako dowód na to, że strefa euro przechodzi obecnie lekkie ożywienie gospodarcze. – Ożywienie nabrało tempa w sierpniu, a producenci i firmy z branży usługowej donoszą o najszybszym od dwóch lat tempie ekspansji. Obraz gospodarki wypływający z danych sondażowych pokrywa się więc z oczekiwaniami polityków co do umiarkowanego, ale wciąż kruchego powrotu do wzrostu – twierdzi Chris Williamson, główny ekonomista Markit Economics, firmy przygotowującej sondaże PMI.

W drugim kwartale wzrost gospodarczy w strefie euro wyniósł 0,3 proc. (licząc kwartał do kwartału). Dane PMI sugerują, że trzeci kwartał może być odrobinę lepszy.

– Dane PMI za sierpień wskazują, że choć tempo ożywienia gospodarczego w strefie euro jest nierówne, to większość  europejskich gospodarek doznaje teraz poprawy, jeśli chodzi o perspektywy wzrostu – ocenia James Ashley, ekonomista w RBC Europe.

– Sierpniowe dane PMI dostarczają dalszych dowodów na to, że gospodarka unii walutowej nadal rośnie w trzecim kwartale, ale tempo wzrostu jest dosyć umiarkowane. To daje nadzieję, że wzrost PKB w drugim kwartale nie był jednorazową zwyżką. Wciąż spodziewamy się jednak, że gospodarka strefy euro skurczy się w tym roku o 0,5 proc. Wzrostowi gospodarczemu wciąż daleko do tempa, które pozwoliłoby rozwiązać problemy związane z kryzysem zadłużeniowym – wskazuje Jonathan Loynes, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Poprawa w Chinach

Stosunkowo dobre okazały się  również dane napływające z Chin. Wstępny odczyt sierpniowego PMI dla chińskiego przemysłu (liczony przez HSBC i Markit Economics) wyniósł 50,1 pkt wobec 47,7 pkt w lipcu. Po raz pierwszy od ponad roku ekspansja znów była widoczna w tym sektorze. Sierpniowe dane są lepsze od prognoz analityków. To największy skok chińskiego przemysłowego PMI od sierpnia 2010 r. Analitycy spodziewają się dalszej poprawy.

– Głównym powodem wzrostu wskaźnika PMI jest wzrost zaufania związany z tym, że przywódcy partii komunistycznej dają do zrozumienia, że podtrzymają wzrost gospodarczy, a niepokój związany z sytuacją na rynku międzybankowym zmalał – komentuje Lu Ting, ekonomista ds. Chin w oddziale Bank of America w Hongkongu. – Od lipca niemal wszystkie dane gospodarcze z Chin wskazują na poprawę i sugerują, że odbicie jest bliskie. Popyt wewnętrzny jest na tyle silny, by podtrzymać w tym roku tempo wzrostu sięgające 7,5 proc. – ocenia Ken Peng, ekonomista z BNP Paribas.

[email protected]

Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację