The Wall Street Journal: Pieniądze znowu płyną szerokim strumieniem na emerging markets

Gotówka wraca na emerging markets, wzbudzając silne wzrosty na tamtejszych giełdach i ożywienie na rynku pierwotnym, bo spokój w Stanach Zjednoczonych w połączeniu z niskimi stopami procentowymi zachęca globalnych inwestorów do wyciśnięcia większych zysków przed końcem roku.

Aktualizacja: 11.02.2017 09:27 Publikacja: 08.11.2013 05:00

The Wall Street Journal: Pieniądze znowu płyną szerokim strumieniem na emerging markets

Foto: Bloomberg

Głodni wysokich zwrotów inwestorzy zapuszczają się daleko na ryzykowne terytoria. Za 1,8 mld USD w ciągu minionych dwóch tygodni wchłonęli akcje chińskich banków sprzedawane w Hongkongu. Rekordowy poziom osiągnął indeks giełdy akcji w Indiach. Brazylia za 3,25 mld USD sprzedała rządowe obligacje, co było największą ofertą jej papierów dłużnych denominowanych w dolarach. Pakistan na poniedziałek zapowiedział pierwszy od sześciu lat przetarg obligacji na rynku międzynarodowym.

Ten napływ pieniędzy na emerging markets spowodowany jest również tym, że zbliżający się koniec roku daje szansę inwestorom ocenianym na podstawie rocznych wyników do odrobienia wcześniejszych strat. Do zamknięcia ksiąg za 2013 r. zostały niecałe dwa miesiące, a przez większą część bieżącego roku rynki wschodzące rozczarowywały. A poza tym obecny napływ gotówki nie jest tak duży jak na początku roku i nie korzystają z niego wszystkie rynki.

Entuzjazm bierze się stąd, że Rezerwa Federalna zasygnalizowała utrzymanie w obecnym kształcie programu skupowania obligacji, z którego co miesiąc na rynek wpływa 85 mld USD. Poza tym bezpieczne papiery wartościowe wciąż są nisko oprocentowane, co pcha dużych inwestorów instytucjonalnych ponownie na emerging markets w poszukiwaniu lepszych zwrotów.

Jednocześnie być może jest to ostatnia okazja dla spółek i rządów do pozyskania z rynku pieniędzy po niskich kosztach, zanim zaczną rosnąć stopy procentowe, co spodziewane jest w przyszłym roku.

Największym powodzeniem cieszy się kilka z tych rynków, które jeszcze niedawno były mocno nielubiane. Indie szczególnie ucierpiały podczas letniej ucieczki zagranicznego kapitału, a teraz kurs rupii jest o 6 proc. wyższy od minimum z 28 sierpnia, a w ciągu minionych trzech miesięcy indeks tamtejszej giełdy wzrósł o ponad 10 proc., do rekordowego poziomu i był najlepiej sprawującym się wskaźnikiem w całej Azji.

Dostępność zagranicznego kapitału zachęca też do sprzedawania obligacji korporacyjnych. Spółki z emerging markets od czerwca wyemitowały papiery dłużne za 71 mld USD, a od początku roku pozyskały z tego tytułu już 236 mld USD, prawie o jedną trzecią więcej niż w takim samym okresie 2012 r.

Spółki starają się przeprowadzić te operacje właśnie teraz, bo od połowy grudnia bankowcy zazwyczaj zaczynają świąteczne urlopy i rynek na nowe emisje zwija się. Aktywność na tym rynku jest zresztą odzwierciedleniem hossy na rynku pierwotnym w USA.

2013 Dow Jones & Company, Inc.All Rights To subscribe to The WSJ Europe: www.wsjeuropesubs.com

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.