Kryzys jednomyślności w FED

Janet Yellen przejmie fotel prezesa amerykańskiego banku centralnego, którego kierownicze gremium jest niezwykłym przykładem harmonii w podzielonej stolicy Stanów Zjednoczonych. Niektórzy jednak uważają, że ta rosnąca jednomyślność może być niebezpieczna.

Aktualizacja: 11.02.2017 09:26 Publikacja: 11.11.2013 09:54

Janet Yellen

Janet Yellen

Foto: Bloomberg

Zapisy dyskusji z posiedzeń siedmioosobowej Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej w ostatnim ćwierćwieczu, które agencja Bloomberg News otrzymała po dwu latach od złożenia wniosku, wskazują na coraz częstszą zgodność opinii jej członków.

Nathan Sheets, były czołowy ekonomista departamentu międzynarodowych finansów w Fed, uważa, że spójny Fed będzie dla Yellen cennym aktywem.

Dokumenty uzyskane przez Bloomberg News dają wgląd w kulturę debat członków Rady Gubernatorów, której przewodnictwo  Yellen obejmie na początku przyszłego roku, jeśli jej kandydatura zostanie zatwierdzona przez Senat. Za czasów Paula Vlockera, jako szefa Rezerwy Federalnej i w początkowym okresie rządów Allana Greenspana różnice poglądów i niejednomyślne głosowania w tym gremium były na porządku dziennym. Greenspan z czasem jednak uporządkował sytuację.

W okresie 1986-1993 doliczono się 21 odrębnych głosów rocznie, zaś w latach 1994-1997 ich liczba zmniejszyła się do pięciu rocznie, natomiast w kolejnej dekadzie spadła do zera. Później sytuację zmienił kryzys finansowy wraz z którym pojawiły się polemiki, ale w skromnym natężeniu. W 2008 r. był jeden taki przypadek, a w następnym już cztery. W 2010 r. znowu było zero. To ostatni okres za jaki Fed ujawnił tego rodzaju dane.

Rada Gubernatorów każdego roku odbywa setki głosowań decydując o regulacjach, fuzjach banków, kwestiach budżetowych, płacach personelu banku centralnego, czy premiach. Jest innym organem niż Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) kształtujący politykę pieniężna, którego obrady są jawne. W jego skład poza członkami Rady Gubernatorów wchodzą też szefowie 12 regionalnych oddziałów Fed.

Od czerwca 2011 r. podczas każdego posiedzenia FOMC odnotowano przynajmniej jedno odmienne stanowisko szefa regionalnego oddziału, a od września 2005, kiedy Mark Olson po huraganie Katrina nalegał na przerwę w cyklu podnoszenia stóp procentowych, żaden gubernator nie sprzeciwił się pozostałym.

Yellen przejmie dowodzenie w delikatnym momencie. Fed zastanawia się bowiem, kiedy zacząć ograniczanie skupu obligacji z rynku na co wydaje miesięcznie 85 miliardów dolarów dodrukowywanych pieniędzy. Bank centralny pracuje też nad wdrażaniem  regulacji zawartych w ustawie Dodda-Franka. Jak dotąd FOIMC dwukrotnie zaskoczył inwestorów, kiedy we wrześniu nie zdecydował się na ograniczenie skupu, a w październiku potwierdził, że miesięczna pula nadal będzie wynosiła 85 mld dolarów.

Stephen Oliner, wykładowca w waszyngtońskim American Enterprise Institute, zwraca uwagę, że Fed spotkała fala krytyki. Zarzuca mu się, że przesadził ze skupem, a powiększając swój bilans ryzykuje wzrostem inflacji. Krytyka jednoczy członków FOMC i wspierają szefa nawet wtedy, kiedy nie zgadzają się z jego receptami. Konsensus w kwestii stymulowania koniunktury jest jednak kruchy. Gubernator Jeremy Stein oświadczył, że czułby się bardziej komfortowo, gdyby FOMC zaczął ograniczać skup obligacji już we wrześniu. Jednak poparł decyzję o kontynuacji programu bez zmian. Oliner twierdzi, że jeśli nie byłoby potrzeby zademonstrowania jedności poglądów Stein by głosował przeciw.

Sytuacja w banku centralnym jest odmienna niż w innych instytucjach nadzorujących rynek finansowy. W Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC) spory między pięcioma komisarzami są nagminne.

- W SEC każdy z pięciu komisarzy ma własny zespól, natomiast w Fed cały personel  pracuje na rzecz  prezesa - zwraca uwagę Aaron Klein, dyrektor Bipartisan Policy Center (Centrum Ponadpartyjnej Polityki)  w Waszyngtonie.

Klein twierdzi, że Fed powinien unikać myślenia grupowego, sytuacji kiedy wszyscy czytają prace tych samych naukowców.

Yellen też ma na koncie odmienne stanowisko. W 1994 r. opowiedziała się przeciwko wyrażeniu zgody na utworzenie północnoamerykańskiej placówki przez Bank of Tokyo, natomiast w lutym 1995 nie zgodziła się aby Northern Trust Corp. przejął bank na Florydzie. Raz wraz z trzema innymi gubernatorami przegłosowała Greenspana. Była to jego jedyna tego rodzaju porażka. Kwestia dotyczyła sposobu obliczania oprocentowania w bankach.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.