Chodzi o możliwość h obejścia ograniczeń nałożonych przez Unię Europejską i handlowania dużymi pakietami akcji poza zasięgiem nadzorców rynku publicznego. Projekt nosi nazwę Plato Partnership, a realizuje go osiem instytucji finansowych w tym sześć banków (Barclays, Citigroup, Deutsche Bank, Goldman Sachs, JPMorgan Chase i Morgan Stanley).
Ma powstać dark pool za pośrednictwem którego sprzedawane będą i kupowane duże pakiety akcji. Wspomniane instytucje zaangażowały się w to przedsięwzięcie, gdyż obawiają się, że wprowadzane w UE zmiany sprawią, iż handel niektórymi papierami europejskimi stanie się zbyt drogi. - Rynek można poprawić i temu ma służyć nowy model - ujawnia Stephen McGoldrick, dyrektor Plato Partnership, na co dzień zatrudniony w Deutsche Banku, gdzie zajmuje się strukturą rynku.
Inwestorzy poszukujący możliwości handlowania dużymi blokami akcji często korzystają z dark pools, gdyż cenią sobie poufność. Jest ona ważna by uniknąć niespodziewanego ruchu cen w niepożądanym dla nich kierunku. Członkowie Plato Partnership przez kilka lat dyskutowali możliwość uruchomienia takiego przedsięwzięcia i dopiero w listopadzie 2014 r. podpisano list intencyjny w tej sprawie. Przystąpiły do tego projektu również Deutsche Asset&Wealth Management oraz Norges Banki Investment Management.
Nie stwarzając możliwości składania dużych zleceń (large-in-scale) wchodzące w życie w 2017 r. regulacje mogą przekierować handel z dark pools, gdzie nie ujawnia się cen transakcji na giełdy akcji, co może podwyższyć koszty transakcyjne.
Pakiet nowych regulacji (MIFID II) ograniczy handel akcjami jednej spółki w pojedynczym dark pool do 4 proc. ich wolumenu. We wszystkich dark pools nie może to być więcej niż 8 proc.