Wzrost gospodarczy w Chinach wyraźnie zwalnia. W IV kwartale 2014 r. wynosił on 7,3 proc. O ile przez cały 2014 r. chiński PKB zwiększył się o 7,4 proc., o tyle rządowy cel wzrostu gospodarczego na ten rok wynosi „około 7 proc.". Opublikowane w środę dane za marzec wyraźnie potwierdzają pogorszenie koniunktury gospodarczej w Państwie Środka. Produkcja przemysłowa zwiększyła się w zeszłym miesiącu o 5,6 proc. (licząc rok do roku), gdy spodziewano się wzrostu o 10,9 proc. Sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 10,2 proc., gdy prognozy analityków mówiły o wzroście o 10,9 proc. Zużycie prądu, uznawane za ważny wskaźnik prawdziwej kondycji gospodarczej Chin, zmniejszyło się o 3,7 proc. w porównaniu z marcem 2014 r. Był to jego największy spadek od końcówki 2008 r. W poniedziałek dane o bilansie handlowym pokazały spadek eksportu aż o 14,6 proc. w marcu.
– Osłabienie wzrostu w I kwartale i słabsze od oczekiwanych dane o aktywności gospodarczej w marcu wskazują, że koniunktura wzrostowa pozostaje słaba, co przemawia za dalszym luzowaniem polityki pieniężnej – twierdzi Yang Zhao, ekonomista z Nomury.
– Ostatnie dane były raczej rozczarowujące, co najprawdopodobniej będzie skutkowało w nadchodzących tygodniach i miesiącach nowymi działaniami stymulacyjnymi wprowadzanymi przez chińskie władze – prognozuje Michael Hewson, strateg z firmy CMC Markets.
Ludowy Bank Chin obciął stopy procentowe już dwukrotnie od listopada, a także obniżał bankom wymagania dotyczące rezerw obowiązkowych. Analitycy ING spodziewają się, że do końca roku obetnie on stopy o jeszcze 75 pb.
Nadzieje na dalsze działania stymulacyjne banku centralnego i rządu jak dotąd mocno przyczyniały się do hossy na giełdzie w Szanghaju. Jej główny indeks, Shanghai Composite, wzrósł od początku roku o 26 proc. W środę spadł jednak o 1,2 proc. Najmocniej traciły papiery spółek o małej kapitalizacji.