Z raportu Kongresowego Biura Budżetowego (Congressional Budget Office – CBO) wynika, że niedobór w kasie rządu federalnego jest niższy od 14 proc. w stosunku do 2014 roku.
W okresie od 1 października 2014 roku do 30 czerwca 2015 roku deficyt federalnego budżetu wyniósł 314 miliardów dolarów. CBO utrzymało jednak prognozy na cały rok fiskalny 2015, który zakończy się 30 września. Tegoroczny deficyt powinien zamknąć się sumą 486 miliardów dolarów – o 3 miliardy dolarów więcej niż w 2014 roku. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku fiskalnego wpłaty z podatków dochodowych od indywidualnych podatników wzrosły o 153 miliardy dolarów. Wzrosły także wpływy z podatków od giełdowych zysków kapitałowych. O 9 proc.. czyli o 22 miliardy dolarów wzrosły także wpływy z podatków korporacyjnych, co zapowiada lepsze wyniki finansowe amerykańskich spółek w całym 2015 roku. Jednocześnie spadły budżetowe wydatki na obronę oraz na obsługę długu publicznego oraz na zasiłki dla bezrobotnych.
Dane ponadpartyjnego Kongresowego Biura Budżetowego opublikowano w czasie toczącego się sporu między demokratyczną administracją Baracka Obamy a zdominowanym przez republikanów Kongresem o kształt budżetu na rozpoczynający się już 1 października rok fiskalny 2016. Biały Dom już zagroził wetem w przypadku dalszych cięć wydatków przez Izbę Reprezentantów. Może to grozić paraliżem pracy rządu federalnego już w pierwszym dniu nowego roku budżetowego.
Tomasz Deptuła (Nowy Jork)