Europa oceni propozycję Grecji

Donald Tusk dołączył do grona oficjeli wzywających do restrukturyzacji greckiego zadłużenia.

Aktualizacja: 10.07.2015 07:31 Publikacja: 10.07.2015 06:00

Europa oceni propozycję Grecji

Foto: GG Parkiet

Grecki rząd przygotowywał w czwartek propozycję oszczędności fiskalnych, którą do północy miał przedstawić eurogrupie. Dziennik „Kathimerini" donosił, że propozycja stworzona przez ateńskie władze przewiduje cięcia budżetowe i podwyżki podatków warte łącznie 12 mld euro, czyli więcej, niż się spodziewano. Plan wierzycieli, który odrzucono w niedzielnym referendum, mówił o oszczędnościach fiskalnych sięgających do 9 mld euro. Jeśli te doniesienia się potwierdzą, to będzie oznaczać, że greckie władze desperacko chcą osiągnąć porozumienie z wierzycielami. Obawy inwestorów wyraźnie zmalały, a większość europejskich indeksów giełdowych zyskiwała podczas czwartkowej sesji. Niemiecki DAX i francuski CAC 40 rosły po południu o ponad 2 proc. Rentowności obligacji państw z peryferii strefy euro spadały.

Układanka polityczna

Rynkowy optymizm może być krótkotrwały. Eurogrupa ma omawiać grecką propozycję w sobotę po południu. Obecny ateński rząd nie wzbudza sympatii wśród większości ministrów finansów państw strefy euro, więc można się spodziewać, że potraktują oni Grecję twardo. W niedzielę wieczorem problemem ewentualnego porozumienia z Atenami ma się zajmować szczyt unijnych przywódców. Europejscy oficjele sugerują, że będzie to ostatnia szansa utrzymania Grecji wewnątrz strefy euro. Samo uzgodnienie porozumienia nie oznacza jeszcze końca problemu.

– Spodziewam się wkrótce umowy, ale nie podpiszę się pod trzecim pakietem ciężkiego fiskalnego zaciskania pasa, który nie da krajowi żadnych perspektyw – twierdzi Panagiotis Lafazanis, minister ds. energii i zarazem przedstawiciel lewego skrzydła rządzącej Grecją partii Syriza.

Premier Aleksis Cipras musi się więc liczyć z możliwym buntem w szeregach koalicji rządzącej i bardzo negatywną reakcją elektoratu. Jeśli uda mu się przepchnąć twarde warunki pomocy w parlamencie, jego rząd może być skończony. W przypadku kłopotów z zatwierdzeniem porozumienia mogą zostać zwołane przyspieszone wybory parlamentarne. Nawet jeśli w Grecji ratyfikacja pakietu pomocowego odbyłaby się bezproblemowo, to wciąż będzie musiał on zostać też zatwierdzony przez część parlamentów państw strefy euro – w tym przez niemiecki Bundestag i fiński Eduskunta, w których jest wielu przeciwników „łożenia na Grecję".

Wezwanie zza oceanu

W próby rozwiązania greckiego kryzysu zaangażowany jest również Waszyngton, który wzywa europejskie rządy, by zgodziły się na restrukturyzację długu Grecji. – W ciągu kilku dni zobaczymy, czy obie strony zbudowały wzajemne zaufanie, tak by Grecja zrobiła, co powinna zrobić, a Europa zrestrukturyzowała jej dług tak, by stał się on możliwszy do spłacenia – wskazuje Jack Lew, amerykański sekretarz skarbu.

Również Christine Lagarde, dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przyznała, że Grecja obok reform potrzebuje restrukturyzacji długu. Oddłużeniu Hellady sprzeciwiają się jednak europejskie rządy z niemieckim na czele, ale ten front zaczyna już pękać. Restrukturyzację greckiego długu dopuszcza Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.

– Jeśli Grecja przedstawi realistyczną propozycję, to jej wierzyciele powinni odpowiedzieć realistyczną propozycją dotyczącą spłacalności jej długu. Tylko wówczas znajdziemy się w sytuacji, w której każdy wygrywa. Inaczej będziemy kontynuowali letargiczny taniec, który tańczyliśmy przez ostatnie pięć miesięcy – mówi przewodniczący Tusk.

[email protected]

Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki