Rynki pod lupą zarządzających

Udział gotówki w portfelach światowych funduszy wzrósł do najwyższego poziomu od 2008 r., czyli od upadku Lehman Brothers – wynika z ankiety Fund Manager Survey autorstwa BofA Merrill Lynch. Ciekawostek jest znacznie więcej.

Publikacja: 14.07.2015 17:43

BofA Merrill Lynch opublikował lipcowe wyniki ankiety Fund Manager Survey. Jest to comiesięczne badanie dotyczące sytuacji na rynkach finansowych, przeprowadzone wśród zarządzających funduszami w ponad 50 krajach.

Gotówka, Chiny, USA, Świat

Autorzy ankiety podają, że udział gotówki w portfelach światowych funduszy wzrósł do najwyższego poziomu od 2008 r., czyli od upadku Lehman Brothers.

W niełasce zarządzających znajdują się Chiny. Oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego są na drugim najniższym poziomie od grudnia 2008 roku. 62 proc. biorących udział w badaniu spodziewa się osłabienia chińskiej gospodarki w ciągu najbliższych 12 miesięcy. 8 z 10 badanych uważa, że wzrost PKB Chin spadnie poniżej 6 proc. najpóźniej do 2018 r.

W oczach zarządzających straciła także gospodarka amerykańska. Prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego USA spadły do poziomu 2,4 proc., najniższego od 9 miesięcy.

Znacząco spadła również wiara w światową gospodarkę: 42 proc. inwestorów oczekuje poprawy w ciągu roku, spadek z 55 proc. w poprzednim miesiącu.

Dolar, złoto, Europa i Japonia

Pomimo wstrzymania oczekiwanej podwyżki amerykańskich stóp procentowych - do IV kwartału 2015 r lub później – utrzymała się mocna pozycja dolara (oczekiwane umocnienie – red).

Po raz pierwszy raz od 5 lat za niedowartościowane aktywo uznawane jest złoto. W ostatnich tygodniach notowania kruszcu wyraźnie traciły. Nie pomógł mu nawet status „bezpiecznej przystani" i to pomimo eskalacji greckiego kryzysu i tąpnięcia na chińskich giełdach.

Autorzy ankiety podają, że w lipcu wzrósł apetyt na europejskie akcje, choć ryzyko kryzysu jest nadal wysokie. Spodziewana jest poprawa sytuacji w Japonii. Na chwilę obecną japońskie akcje są uznawane za niedowartościowane.

Zarządzający uważają, że obligacje są nadal przewartościowane w porównaniu z akcjami, a także uważa się, że w mają duży potencjał spadku.

Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki