O ile do rekordowego poziomu wydźwignęły go lepsze od oczekiwań wyniki Google, o tyle ośmiodniowe zwyżki zostały przerwane przez rozczarowujące wyniki Apple. Gorsze od prognoz raporty kwartalne opublikowały również Microsoft i Yahoo!. Część analityków wskazuje, że może to być początek technicznej korekty na rynku Nasdaq. Akcje Apple straciły w trakcie handlu po wtorkowej sesji blisko 8 proc., a kapitalizacja spółki spadła o 50 mld USD. Co prawda Apple zwiększył swój przychód w II kwartale o 33 proc., do 49,6 mld USD, a jego zysk na akcję (1,85 USD) okazał się nieco lepszy od prognoz analityków, to wyniki dotyczące sprzedaży iPhone'ów rozczarowały. Apple sprzedał ich 47,5 mln, gdy spodziewano się, że będzie to 49 mln. Co więcej, koncern nie podał dokładnych danych dotyczących sprzedaży jego najnowszego produktu, czyli Apple Watch. Ogłosił jedynie, że sprzedaje się on lepiej, niż mówiły jego wewnętrzne prognozy.

Microsoft miał w IV kwartale rozliczeniowym (zakończonym 30 czerwca 2015 r.) 3,2 mld USD straty netto, która była głównie skutkiem wartego 7,3 mld USD odpisu księgowego związanego z restrukturyzacją przejętej części koncernu Nokia odpowiedzialnej za telefony komórkowe. W takim samym okresie rok wcześniej Microsoft miał 4,61 mld USD zysku netto.

Koncern Yahoo! co prawda zwiększył przychód o 15 proc. do 1,24 mld USD, ale jego zysk okazał się niższy od prognoz, a  inwestorzy źle przyjęli rosnące koszty pozyskiwania ruchu w internecie. Akcje IBM traciły z kolei we wtorek prawie 6 proc., gdy przychód spółki spadł 13. kwartał z rzędu. Do pogorszenia nastrojów inwestorów wobec amerykańskich spółek technologicznych przyczynił się również komunikat koncernu Intel mówiący, że rynek komputerów osobistych zmniejszy się bardziej, niż mówiły wcześniejsze prognozy tej firmy.

– Rynek staje się bardziej ostrożny w oczekiwaniu na wskazówki co do rozwoju sytuacji. Są ludzie, którzy realizują zyski, czekając, co się stanie z Grecją i Chinami oraz jaką decyzję podejmie Fed – wskazuje Ian Kerrigan, strateg z JP Morgan Private Bank.