Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.12.2015 05:00 Publikacja: 01.12.2015 05:00
Foto: Archiwum
Popularny miernik koniunktury w gospodarce, wskaźnik PMI, w strefie euro znalazł się właśnie na poziomie najwyższym od czterech lat. Tymczasem Europejski Bank Centralny sygnalizuje gotowość do dalszego łagodzenia polityki pieniężnej, jakby koniunktura była rozczarowująca. Jaki jest faktyczny stan tej gospodarki?
Ostatnie sygnały sugerują, że popyt konsumpcyjny w strefie euro jest wystarczająco solidny, aby skompensować słabszy popyt zewnętrzny. To częściowo efekt wzrostu siły nabywczej gospodarstw domowych, do której przyczyniły się m.in. spadek cen ropy naftowej, niskie stopy procentowe i relatywnie łagodna polityka fiskalna. Ale jest to także odzwierciedlenie tego, że 60 proc. eksportu państw Eurolandu pozostaje w Europie. To rodzi swego rodzaju samonapędzający się mechanizm, bo kraje tego obszaru walutowego mocno korzystają na poprawie koniunktury w innych krajach członkowskich. Dlatego w przyszłym roku spodziewamy się pewnego przyspieszenia wzrostu PKB strefy euro. Będzie ono efektem nieco szybszego wzrostu eksportu – zarówno wzajemnego, jak i do krajów trzecich – oraz ożywienia w dziedzinie inwestycji. Temu ostatniemu sprzyjać powinny poprawiające się wyniki spółek oraz coraz lepsza kondycja banków.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Warren Buffett zrobił, co mógł, aby przygotować swojego następcę w Berkshire Hathaway. Powierzył przyszłemu CEO Gregowi Abelowi zarządzanie większością firm, mianował go wiceprezesem, współpracował z nim przy ostatnich inwestycjach w Japonii.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Klaus Schwab jest oskarżany o manipulowanie globalnymi raportami o konkurencyjności, wykorzystanie funduszów organizacji na prywatne luksusy i tworzenie toksycznego środowiska pracy.
Koniec pewnej epoki. W sobotę na corocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway dotychczasowy prezes i główny akcjonariusz Warren Buffett ogłosił, że z końcem roku przejdzie na emeryturę. Zastąpić ma go Greg Abel.
Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł finansowy Berkshire Hathaway Inc. opublikował w sobotę wyniki za pierwszy kwartał tego roku, które pokazały znaczny spadek zysków operacyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Konglomerat, który posiada udziały w firmach z branż ubezpieczeniowej, transportowej, energetycznej, detalicznej i innych, ostrzegł również, że cła mogą dodatkowo uderzyć w zyski.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Kartel eksporterów ropy naftowej OPEC+ zdecydował o kolejnym zwiększeniu wydobycia. Od czerwca na rynek popłynie dodatkowe 411 tys. baryłek ropy dziennie.
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas