Co mówi wielka różnica między wycenami

Tegoroczna wyprzedaż akcji europejskich spółek sprawiła, że różnica między najdroższymi akcjami a najtańszymi jest największa od 10 lat. O czym to świadczy?

Publikacja: 29.02.2016 13:40

Co mówi wielka różnica między wycenami

Foto: Bloomberg

10 najwyżej wycenianych spółek z referencyjnego wskaźnika Euro Stoxx 50 Index, takich jak producent kosmetyków L'Oreal , czy odzieżowy detalista Inditex legitymuje się średnim wskaźnikiem cena/zysk (dla wyników prognozowanych) na poziomie 25,6 w porównaniu z 7,4 dla najtańszych firm. W tej drugiej grupie są prawie wyłącznie spółki finansowe jak francuski BNP Paribas i hiszpański Santander.

Rok temu kiedy Europejski Bank Centralny zaczął realizację programu skupu obligacji , a akcje były blisko szczytu notowań różnica między najdroższymi a najtańszymi papierami była tylko prawie dwukrotna.

Pojawia się coraz więcej sygnałów wskazujących, iż ożywienie w regionie zamiast przyspieszać słabnie. Inflacja spada w takich krajach jak Niemcy, Francja, czy Hiszpania, a spółki rozczarowują wynikami finansowymi najbardziej od 2007 roku . Nastroje są tak złe, iż nie poprawiły ich nawet spekulacje, że Europejski Bank Centralny zdecyduje się na większe niż do tej pory wsparcie koniunktury. Inwestorzy boja się, że niskie stopy procentowe zaszkodzą wynikom finansowym banków.

- Różnica w wycenach, zwłaszcza między spółkami finansowymi a pozostałymi jest rezultatem braku zaufania - wyrokuje Christian Zogg, zarządzający LLB Asset Management, gdzie klienci ulokowali aktywa o równowartości około 10 miliardów dolarów "Preferuje akcje spółek z sektora ochrony zdrowia, natomiast walory spółek konsumenckich uważa za zbyt drogie. Podkreśla, iż wielu inwestorów wydaje się sądzić, iż ożywienie wyparowało i stawiają na względnie stabilne modele biznesowe

Tegoroczna wyprzedaż akcji banków o 30 proc. zepchnęła Euro Stoxx 50 Index od kwietniowego szczytu a jego c/z dla prognozowanych zysków obniżył się z 16 do 12,7 Wprawdzie oberwały zarówno najdroższe akcje jak i najtańsze wyceny tych ostatnich prawie czterokrotnie bardziej.

W końcu marca 2006, kiedy różnica między tanimi a drogimi akcjami była na podobnym poziomie referencyjny wskaźnik giełdowy zmierzał ku czwartej rocznej zwyżce, która utrzymała się także w nastopnym roku zanim nastąpiło załamanie w 2008 roku. W 2015 roku zakończył się czwarty rok zwyżek kolejnej sekwencji , kiedy akcje na świecie taniały.

Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać