Kiedy pasywne inwestowanie staje się bardzo aktywne

Ofensywa maszyn! Atak klonów. Tak branża finansowa a także inwestorzy reagują na dynamiczne rozpowszechnianie się pasywnych funduszy indeksowych i ETF, których aktywa w samych tylko Stanach Zjednoczonych szacowane są na około 5 bilionów dolarów.

Publikacja: 07.03.2017 12:35

Kiedy pasywne inwestowanie staje się bardzo aktywne

Foto: AFP

Inwestorzy mają zrozumiałą skłonność postrzegania pasywnego inwestowania jako hordy zautomatyzowanych inwesorów lokujących pieniędze w zautomatyzowanych funduszach I zarządzanych przez roboty-pisze Eric Balchunas, analityk Bloomberg View.

Jesli jednak przeanalizuje się wszystkie aspekty pasywnego inwestowania- od konstrukcji indeksów i ich wykorzystywania po zarządzanie funduszami - to okaże się, że nie wszystko jest dziełem robotów a w procesie inwestycyjnym dużą rolę odgrywają ludzie.

Inwestorzy, a także media traktują niektóre popularne indeksy jak ewangelię, jeśli chodzi o ich reprezentatywność. W rzeczywistości jednak zostały one skonstruowane według reguł wykoncypowanych przez ludzi. To oni decydują, jakie akcje wejdą w skład indeksu, a które wypadną i jaką będą miały wagę.

Dla przykładu, indeks Standard&Poor's500 jest nadzorowany przez komitet rynkowych profesjonalistów , którzy w gruncie rzeczy decydują jakie akcje zostaną do niego włączone. Jest to nic innego jak aktywna selekcja. Konstruowanie indeksów staje się bardzo aktywne, jeśli chodzi o strategie smart beta polegające na tworzeniu alternatywnych wskaźników z zastosowaniem wszelkiego rodzaju filtrów i podejścia.

Tzw produkty pasywne też mogą być wykorzystywane w sposób aktywny poprzez często handlujące na rynku fundusze ETF. A co z tymi inwestorami, którzy korzystają z ETF i funduszy indeksowych długoterminowo i nie handlują? Też wykorzystują je aktywnie poprzez alokację aktywów. Decyzje o udziale w portfelu poszczególnych klas aktywów są – według Balchunasa - najbardziej aktywnymi decyzjami jakie inwestor może podjąć.

Niektórzy są przekonani, iż pasywne inwestowanie oznacza średni zwrot, tymczasem fundusze indeksowe zwykle biją dwie trzecie aktywnych zarządzających, którym ciążą wyższe opłaty i koszty transakcji. W tym sensie decyzja o redukcji kosztów by zapewnić zwrot powyżej średniej jest bardzo aktywną - przekonuje Balchunas.

Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową