Rebelia w Banku Światowym

Gwiazda ekonomii, kandydat do Nobla, pod ostrzałem.

Publikacja: 26.05.2017 12:18

Rebelia w Banku Światowym

Foto: Bloomberg

Paul Romer, główny ekonomista Banku Światowego został pozbawiony obowiązków menedżerskich po buncie współpracowników, których nakłaniał by pisali bardziej zrozumiałe raporty, informuje Bloomberg.

Romer pozostaje głównym ekonomistą, ale nie będzie nadzorował Development Economic Group (DEG), głównego centrum analitycznego Banku Światowego. Zajmie się tym Kristalina Georgijewa, szefowa największego funduszu tej instytucji.

Romer ujawnił, iż napotkał opór współpracowników, kiedy próbował udoskonalić sposób komunikowania. – Znalazłem się w sytuacji tego, który przynosi złe wiadomości – powiedział przyznając, że być może za bardzo koncentrował się na precyzyjnym komunikowaniu nie przykładając należytej wagi do odczuć jakie mogą wzbudzić jego przekazy.

W Banku Światowym zaistniała niezwykła sytuacja, gdyż do tej pory główni ekonomiści wśród których były takie tuzy jak Stanley Fischer czy Lawrence Summers kierowali też Development Economics Group publikującej oryginalne analizy, opracowującej prognozy i kontrolującej zasoby danych statystycznych BŚ.

Profesor Peter Lanjouw z VU University w Amsterdamie, który pracował w DEG, mówi, że główny ekonomista to ktoś w rodzaju spadochroniarza zrzuconego na tą bardzo prestiżową pozycję. Powinien on nawiązać kontakty z pracującymi tam badaczami i zapoznać się z ich pracą, a Paul Romer zaniedbał to.

Romer, urlopowany profesor New York University, głównym ekonomistą BŚ został w październiku 2016 roku, a tę nominację uznano za sukces banku. Nazwisko Romera często pojawia się na listach kandydatów do Nagrody Nobla.

Gospodarka światowa
Gigant BlackRock uderzył na alarm. Fundusz został zaatakowany
Gospodarka światowa
Co się kryje za wielkim procesem wietnamskiej potentatki?
Gospodarka światowa
Rajd na Wall Street zagrożony. Czego potrzebują traderzy?
Gospodarka światowa
Berkshire Hathaway gromadzi gotówkę. Buffett pozbywa się akcji
Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu