Wydaje się, że im więcej osób uznaje bitcoina za bańkę, tym bardziej zyskuje on na wartości. W poniedziałek jeden bitcoin był wyceniany na ponad 11,2 tys. dolarów. Wzrost o 1000 proc. w ciągu roku oznacza, że kapitalizacja tej kryptowaluty, czyli wartość wszystkich wyemitowanych (a ściślej mówiąc – wydobytych) dotąd bitcoinów, sięgnęła 190 mld dolarów.
By zrozumieć wielkość tej kwoty, serwis Bloomberg podaje pięć przykładowych wartości, które bitcoin przyćmiewa.
PKB Nowej Zelandii
Południowopacyficzna gospodarka oparta na rolnictwie i turystyce była według Banku Światowego wyceniana w lipcu na 185 mld dolarów. Bitcoin prześcignął jednak już także Rumunię, Węgry oraz bogate w ropę Katar i Kuwejt. Następne w kolejce czekają gospodarki Peru, Czech, Grecji i Wietnamu.
Goldman Sachs i UBS
Czy wirtualna waluta może być warta więcej niż najbardziej wpływowe banki na świecie? Kapitalizacja amerykańskiego Goldman Sachs i szwajcarskiego UBS wynosiły w piątek odpowiednio 97 i 67 mld dolarów. Co ciekawe, nawet sumaryczna wycena tych gigantów jest o 26 mld dolarów mniejsza niż kapitalizacja najcenniejszej kryptowaluty.
Prezes Goldman Sachs Lloyd Blankfein twierdzi, że jest wciąż za wcześnie, by nakreślić jakąkolwiek strategię inwestowania w bitocina, UBS podkreśla za to, że kryptowaluta jest ryzykownym instrumentem inwestycyjnym głównie przez regulacje, które mogą zostać na nią nałożone w przyszłości przez rządy.