Peso podążyło w ślad za lirą

Kryzys turecki jest odczuwalny nawet przez rynki wschodzące Ameryki Łacińskiej. Peso argentyńskie osłabło do rekordowego poziomu wobec dolara.

Publikacja: 16.08.2018 05:00

Peso podążyło w ślad za lirą

Foto: AFP

Za 1 USD płacono nawet 3,25 peso, czyli o 11 proc. więcej niż na początku zeszłego tygodnia i o 62 proc. więcej niż na początku roku. Deprecjacja narodowej waluty zmusiła argentyński bank centralny do podwyżki głównej stopy procentowej o 5 pkt proc., do poziomu aż 45 proc.

Bank centralny zapowiedział też, że sprzeda 500 mln USD, by wesprzeć peso.

Foto: GG Parkiet

– Szok zewnętrzny uderzył w ich walutę, a oni odpowiadają w sposób konwencjonalny. Podwyższają stopy i mają nadzieję, że ustabilizują w ten sposób kurs waluty – twierdzi Alberto Ramos, szef działu analiz rynków południowoamerykańskich w Goldman Sachs.

To kontrastuje z postawą tureckiego banku centralnego, który wstrzymuje się z podwyżkami stóp, choć Turcja (podobnie jak Argentyna) zmaga się z przyspieszającą inflacją oraz słabnącą walutą. Nie wygląda również na to, by tureckie władze podjęły działania w kierunku rozwiązania konfliktu dyplomatycznego z USA. Prezydent Recep Erdogan obwinia administrację Trumpa o podsycenie kryzysu i wzywa naród do niekupowania amerykańskich gadżetów elektronicznych. – Będziemy bojkotować amerykańskie produkty elektroniczne. Jeśli oni mają iPhone'a, to druga strona ma Samsunga. W naszym kraju są takie marki smartfonów, jak Venus i Vestel – stwierdził Erdogan.

Foto: GG Parkiet

Mimo braku oznak zmiany polityki władz w Ankarze lira turecka odrabiała we wtorek część strat poniesionych po gwałtownej przecenie z ostatnich dni. Zyskiwała w ciągu sesji nawet 5 proc. wobec dolara. Za 1 USD płacono po południu 6,5 liry. To jednak tylko odreagowanie po wielodniowej panicznej wyprzedaży. W ciągu tygodnia straciła ona ponad 20 proc. wobec dolara, a od początku roku ponad 40 proc. Kurs nie wrócił jeszcze nawet na poziom z piątku.

Analitycy są przekonani, że kryzys turecki jest wciąż daleki od zakończenia. Ich niepokój budzi m.in. kondycja tureckich banków i duże zadłużenie spółek w obcych walutach. – Jeśli w sprawy te nie zaangażuje się inne duże państwo, wydaje się, że tureckie banki będą zmuszone do restrukturyzacji kredytów zaciągniętych w bankach europejskich, co jeszcze bardziej pogorszy sytuację na rynku kredytowym, a minimalizacja skutków tego rodzaju działań będzie czasochłonna, ponieważ dotychczasowi pożyczkodawcy jeszcze długo nie będą skłonni udzielać kredytów tym podmiotom – wskazuje John Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos