Od wyższych opłat za międzynarodowe karty kredytowe, przez dodatkowe podatki od przesyłek kurierskich z Europy po zwiększoną biurokrację, która dotknie np. szpitale, które sprowadzają krew lub organy do przeszczepu. Oto jedne z wielu przykładów podwyższenia kosztów, jakie nastąpi, jeśli rząd na Wyspach nie dojdzie do porozumienia w sprawie handlu z UE.
Dominic Raab, brytyjski minister ds. brexitu, jest przekonany, że do zawarcia takiego porozumienia dojdzie. – To pozostaje naszym najwyższym i nadrzędnym priorytetem, ale musimy być gotowi na rozważenie alternatywy – zapowiedział.
24 dokumenty opublikowane przez rząd w Londynie obejmują obszary takie jak bankowość, leki, dopłaty do gospodarstw rolnych, produkcję żywności ekologicznej, energię jądrową i finansowanie badań naukowych. W wielu przypadkach rząd ostrzegł, że przedsiębiorstwa będą musiały zmagać się z większą biurokracją i wyższymi kosztami.
Opublikowanie kolejnych 50 dokumentów jest planowane przed końcem września.
Urzędnicy celni w Wielkiej Brytanii oszacowali, że składanie nowych zgłoszeń handlowych będzie kosztować firmy do 20 mld funtów rocznie.