Co czeka firmy po brexicie? Brytyjski rząd ostrzega

Rząd Wielkiej Brytanii opublikował 24 dokumenty informujące firmy i organizacje, co będzie oznaczało dla nich wyjście kraju z Unii Europejskiej bez zawarcia porozumienia z Brukselą. Ostrzega, że niekontrolowane opuszczenie UE spowoduje wyższe koszty dla firm działających w wielu branżach.

Publikacja: 27.08.2018 16:59

Co czeka firmy po brexicie? Brytyjski rząd ostrzega

Foto: AFP

Od wyższych opłat za międzynarodowe karty kredytowe, przez dodatkowe podatki od przesyłek kurierskich z Europy po zwiększoną biurokrację, która dotknie np. szpitale, które sprowadzają krew lub organy do przeszczepu. Oto jedne z wielu przykładów podwyższenia kosztów, jakie nastąpi, jeśli rząd na Wyspach nie dojdzie do porozumienia w sprawie handlu z UE.

Dominic Raab, brytyjski minister ds. brexitu, jest przekonany, że do zawarcia takiego porozumienia dojdzie. – To pozostaje naszym najwyższym i nadrzędnym priorytetem, ale musimy być gotowi na rozważenie alternatywy – zapowiedział.

24 dokumenty opublikowane przez rząd w Londynie obejmują obszary takie jak bankowość, leki, dopłaty do gospodarstw rolnych, produkcję żywności ekologicznej, energię jądrową i finansowanie badań naukowych. W wielu przypadkach rząd ostrzegł, że przedsiębiorstwa będą musiały zmagać się z większą biurokracją i wyższymi kosztami.

Opublikowanie kolejnych 50 dokumentów jest planowane przed końcem września.

Urzędnicy celni w Wielkiej Brytanii oszacowali, że składanie nowych zgłoszeń handlowych będzie kosztować firmy do 20 mld funtów rocznie.

Zakres opublikowanych dokumentów świadczy o tym, że wyjście bez porozumienia będzie miało negatywny wpływ na niemalże każdy aspekt życia mieszkańców na Wyspach. Obywatele Wielkiej Brytanii przebywający za granicą również zostaną dotknięci. Mogą stracić dostęp do swoich rachunków bankowych w  kraju, a brytyjscy emeryci mieszkający w Europie mogą również stracić dostęp do swoich brytyjskich emerytur. Firmom z branży farmaceutycznej rząd zalecił, aby składowały dodatkowe sześciotygodniowe dostawy leków, by zapewnić ciągłość dostaw po brexicie.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel