Trump wspomaga rolników

W związku z nałożeniem na USA odwetowych ceł na produkty rolne, administracja prezydenta Donalda Trumpa podjęła kroki, aby zminimalizować straty, jakie ponoszą ich amerykańscy producenci. Początkowy plan zakłada pomoc dla rolników w wysokości 6 mld dolarów.

Publikacja: 28.08.2018 14:33

Trump wspomaga rolników

Foto: Adobestock

Amerykański Departament Rolnictwa ogłosił, że docelowa kwota pomocy wyniesie 12 mld dolarów. Pierwsza tura pomocy w łącznej kwocie 4,7 mld dolarów będzie skierowana do producentów kukurydzy, bawełny, nabiału, wieprzowiny, ziaren zbóż i pszenicy oraz producentów soi, na których zostały nałożone 25-proc. taryfy – to właśnie oni najbardziej skorzystają na dopłatach.

Drugi etap będzie obejmował rządowe zakupy o wartości do 1,2 mld dolarów towarów, które według Waszyngtonu zostały nieuczciwe objęte odwetowymi cłami. Trzecia część pomocy obejmie wydatki do 200 mln dolarów na rozwój zagranicznych rynków produktów rolnych.

– Zawsze wiedzieliśmy, że rolnictwo będzie wierzchołkiem włóczni, jeśli inne narody zdecydują się na odwet. Wiedzieliśmy również, że presja ekonomiczna była już odczuwalna przez rolników, nawet bez tych nieuczciwych taryf handlowych – powiedział Sonny Perdue, sekretarz amerykańskiego Departamentu Rolnictwa.

Producenci soi zostali najbardziej dotknięci chińskimi cłami i według wyliczeń mogą otrzymać 3,6 mld dolarów dopłat. Chiny odpowiadają za mniej więcej połowę amerykańskiego eksportu soi, który w zeszłym roku miał wartość 12 mld dolarów.

Pozostałe pieniądze z puli zostaną podzielone następująco: 290 mln dolarów na wieprzowinę, około 277 mln na bawełnę i 156 mln na zboża, a także 127 mln na mleczarnie, 119 mln na pszenicę i 96 mln na kukurydzę.

W drugim etapie rząd planuje przeznaczyć 85 mln dolarów na zakup produktów mlecznych i prawie 560 mln dolarów na produkty z wieprzowiny. Planuje się także zakup jabłek za prawie 93 mln dolarów, za około 55,6 mln dolarów – pomarańczy, a także za ponad 100 mln dolarów – różnych rodzajów orzechów.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel