Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.09.2018 15:58 Publikacja: 26.09.2018 15:58
Fernando Hadad, to kandydat Partii Pracujących i jego potencjalny rywal w drugiej turze.
Foto: AFP
Foto: GG Parkiet
To nie jest dobry rok dla brazylijskich aktywów. Real stracił od początku stycznia około 20 proc. wobec dolara, co plasuje go w gronie najgorszych walut świata. Bovespa, główny indeks brazylijskiej giełdy, w połowie czerwca wpadł w bessę. Od tamtego momentu już się solidnie odbił, ale w zeszłym tygodniu był wciąż o około 15 proc. niżej od tegorocznego szczytu. Największa gospodarka Ameryki Południowej nie jest w łaskach inwestorów, choć teoretycznie powinni oni docenić to, że jej sytuacja się nieco poprawiła względem zeszłego roku. Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się, że brazylijski PKB wzrośnie w 2018 r. o 2,3 proc., po tym jak w 2017 r. zwiększył się o 1 proc., a w 2016 r. spadł o 3,5 proc. Co prawda inflacja przyspieszyła z 2,86 proc. w styczniu do 4,19 proc. w sierpniu, ale czy jest to poziom, który mógłby wystraszyć inwestorów na tyle, by tak silnie wyprzedawali reala? Problem leży po części w polityce banku centralnego Brazylii, który od marca utrzymuje główną stopę procentową na najniższym w historii poziomie 6,5 proc. Inwestorów mogą niepokoić również problemy strukturalne brazylijskiej gospodarki, w tym deficyt finansów publicznych, który w zeszłym roku wyniósł aż 7,8 proc. PKB. Największym czynnikiem niepewności są jednak wybory prezydenckie (połączone z parlamentarnymi i samorządowymi), których pierwsza tura odbędzie się 7 października, a ewentualna druga 28 października. Będą one niezwykłym pojedynkiem ekscentrycznego, prawicowego radykała z bezbarwnym lewicowcem, mającym poparcie siedzącego w więzieniu, ale wciąż popularnego eksprezydenta.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W drugim głosowaniu lider CDU/CSU Friedrich Merz został wybrany kanclerzem Niemiec.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Lider CDU/CSU Friedrich Merz nie zdołał zebrać wymaganego poparcia, by w głosowaniu w parlamencie zostać wybranym kanclerzem Niemiec.
Niepewność dotycząca kondycji gospodarki amerykańskiej przemawia za tym, by Rezerwa Federalna na środowym posiedzeniu wstrzymała się z decyzjami o obniżkach stóp.
Towary z Państwa Środka, które miały zostać wyeksportowane do USA, zaczynają zalewać rynek krajowy i bywają sprzedawane z dużymi zniżkami.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Warren Buffett zrobił, co mógł, aby przygotować swojego następcę w Berkshire Hathaway. Powierzył przyszłemu CEO Gregowi Abelowi zarządzanie większością firm, mianował go wiceprezesem, współpracował z nim przy ostatnich inwestycjach w Japonii.
Klaus Schwab jest oskarżany o manipulowanie globalnymi raportami o konkurencyjności, wykorzystanie funduszów organizacji na prywatne luksusy i tworzenie toksycznego środowiska pracy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas